Alman NH90’larında sorun çıktı

Alman NH90’larında sorun çıktı

Bundeswehr, kuyruk rotoruyla ilgili sorunlar nedeniyle 2018’den önce teslim alınan NH90 helikopterlerinin operasyonlarını durdurma kararı aldı.

Bundeswehr 2018’den önce hizmete giren tüm NH-90’ların kuyruk rotorlarını kontrol etmek ve hatalı parçaları değiştirmek için sanayii ile birlikte çalışacak.

Bu durum, kısa vadede Almanya’nın operasyonel hazırlığını sınırlayacak, ancak 2018’den sonra teslim edilen helikopterler yeni bileşenle donatıldığından uçuşlarını sürdürecek.

Almanya, Fransa, İtalya ve Hollanda ortaklığında başlatılan NH-90 projesinde ilk prototip 1995 yılında uçuşunu gerçekleştirdi. Elektronik harp, lojistik destek ve arama-kurtarma gibi görevlerde kullanılabilen 10 ton sınıfında yer alan NH-90’ın, kompozit yapısı, kızılötesi ve radar izini en az seviyeye indiriyor.

13 ülkede 18 kullanıcı tarafından tercih edilen NH90’dan şu ana kadar yaklaşık 380 adet teslim edildi ve helikopterler 200 bin’den fazla uçuş saati gerçekleştirdi. NATO’nun hem kara hem de deniz operasyonları için tasarlanan helikopter 3+20 mürettebat taşıma kapasitesine sahip. Maksimum seyir hızı 300 km olan NH90’nın menzili 980 kilometredir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.