Alman Donanmasına yeni savaş gemisi

Alman Donanmasına yeni savaş gemisi

Dünyanın önemli deniz platformu tedarikçisi Almanya Baden-Württemberg sınıfı ikinci fırkateyn Nordrhein Westfalen’i (F-223) teslim aldı.

Lürssen-Thyssenkrupp Marine Systems (TKMS) ortaklığı tarafından tasarlanan ve inşa edilen gemi Almanya’nın savunma alımlarından sorumlu satın alma ajansına (BAAINBw) 3 Mart tarihinde Wilhelmshaven’deki deniz üssünde teslim edildi. Teslimatın ardından, geminin belirlenen kriterlere uygunluğu Donanma tarafından sağlanacak.

Nordrheın-Westfalen, Thyssenkrupp Marine Systems önderliğinde Alman Donanması için inşa edilen dört F125 Baden-Württemberg sınıfı fırkateynin ikincisidir.  İlk gemi, Baden-Württemberg, Nisan 2019 sonunda teslim edildi ve Haziran 2019’da hizmete girdi. Üçüncü geminin ‘Sachsen-Anhalt’ (F-224) bu yıl ve dördüncü geminin ‘Rheinland-Pfalz’ (F-225) 2021’de teslim edilmesi bekleniyor.

Thyssenkrupp Marine Systems CEO’su Rolf Wirtz: “F125 Baden-Württemberg sınıfı gemiler, Almanya’nın ve dünyanın en modern fırkateynlerinden biridir. Bu gemilerle donanmamızın operasyonel kabiliyetine ve ülkemizin savunmasına önemli katkılar yapmaktan gurur duyuyoruz .” açıklamasında bulundu.

Ana üsse dönmeden iki yıl görev yapabilen 149 metre uzunluğundaki 7.200 tonluk gemiler 26 knot maksimum hıza ulaşabiliyor.

VULCANO güdümlü mühimmatı ateşleyebilen dakikada 35 mermi atış hızı, yüzey hedeflerine karşı 23 km ve havadaki hedeflere karşı 8,6 km menzili olan OTOMALERA Leonardo 127 / 64LW top ile donatılan gemi de RGM-84 Harpoon gemi karşıtı füzesi için iki adet dörtlü füze rampası, RIM-116 tekerlekli gövde füzesi (RAM) ile donatılmış iki adet 21 hücreli MK49 fırlatıcı, 2 adet MLG27 27 mm makineli tüfek sistemi ve 5 adet Leonardo Hitrole-NT 12.7 mm uzaktan kumandalı silah sistemi bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.