“AKINCI” gücünü Ukrayna motorundan alacak

“AKINCI” gücünü Ukrayna motorundan alacak

Baykar Makina tarafından üretimi süren ve önümüzdeki günlerde ilk uçuşunu yapması planlanan AKINCI Taarruzi  İnsansız Hava Aracı (TİHA) Ukraynalı motor imalatçısı Motorsich’in ürünü AI-450 turboprop motoru ile havalanacak.

Ukrayna devlet şirketi UkrOboronProm’un alt şirketi Ukrspetsexport ile Baykar Savunma AKINCI Taarruzi  İnsansız Hava Aracı (TİHA) projesinde işbirliği yapıyor. İşbirliği kapsamında Motorsich AI-450 motor ailesi üzerinden yeni bir AI-450T turboprop motorun ortak geliştirilmesi ve üretimi konularında çalışmalara başlandı. 130 kg ağırlığındaki motor 450 hp üzerinde güç üretebiliyor.

Bayraktar TB2’den daha uzun ve geniş olan Akıncı İHA, kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metrelik bir kanat açıklığına sahip olacak ve çok sayıda milli akıllı mühimmat taşıyabilecek. Akıncı ayrıca özgün yapay zeka sistemi sayesinde, daha akıllı ve çevresel koşulların daha da farkında olacak, kullanıcılarına ileri uçuş ve teşhis fonksiyonları sunacak.

Bayraktar TB2 gibi yine kendi sınıfında lider olmayı hedefleyen Akıncı savaş uçaklarının yaptığı bazı görevleri de gerçekleştirecek. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapacak.

Savaş uçaklarının yükünü azaltacak olan Akıncı ile havadan bombardıman da icra edilebilecek. Ülkemizde milli olarak geliştirilen hava-hava füzeleriyle donatılacak Akıncı İHA, hava-hava görevlerinde de kullanılabilecek.

"Akıncı" PD 170 motoru ile uçacak-akıncı

Kendi sınıfında dünyanın en ileri teknolojik sistemi haline gelmesi için çalışılan Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı Sistemi, yerli ve milli olarak üretilen MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi mühimmat, füze ve bombayla donatılacak.

Temel uçuş performans kriterleri

  • 40,000 Feet Uçuş İrtifası
  • 24 Saat Havada Kalış Süresi
  • Çift Yedekli SATCOM + Çift Yedekli LOS(250 Km)
  • Tam Otomatik Uçuş Kontrol ve 3 Yedekli Otopilot Sistemi (Triple Redundant)
  • Yer Sistemlerine Bağımlı Olmaksızın Tam Otomatik İniş ve Kalkış Özelliği
  • GPS Bağımlılığı Olmaksızın Dahili Sensör Füzyonu İle Seyrüsefer Özelliği
Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.