ABD Ordusu “RABDAN” ile tanıştı

ABD Ordusu “RABDAN” ile tanıştı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile ABD Silahlı Kuvvetleri arasında düzenlenen “Native Fury 20” adı verilen ortak askeri tatbikatta RABDAN 8×8 IFV aracı yer aldı.

Native Fury 20 koordinatörü Tariq Al Zaabi, 10 Mart tarihinde başlayan ve iki hafta süren tatbikatın BAE ve ABD silahlı kuvvetleri arasındaki askeri işbirliğini güçlendirmek, ortak muharebe etkinliklerini artırmak ve çeşitli tehditleri caydırma yeteneklerini geliştirmek amacıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

Tatbikata BAE Silahlı Kuvvetleri’nin bünyesinde hizmet veren Rabdan 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araçlar da katıldı.
Otokar ve yerel ortağı Tawazun’un girişimiyle Abu Dabi’de kurulan Al Jasoor (Cesur) ile Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri arasında imzalanan sözleşme kapsamında Rabdan 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araçların seri üretimine başlandı. Toplam değeri 661 milyon dolar olan anlaşma doğrultusunda Rabdan zırhlılarının üretimi Otokar’ın Sakarya’daki fabrikasında yapılıyor.

Otokar’ın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nde kurduğu Otokar Land Systems şirketi ve BAE’nin Tawazun şirketinin ortak girişimleriyle kurulan Al Jasoor (Cesur) firması, Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri ile 8×8 amfibi taktik tekerlekli zırhlı araç RABDAN’ın üretimini kapsayan 661 milyon dolar değerindeki sözleşme 2016 yılında imzalanmış ve Abu Dabi’de gerçekleştirilen IDEX 2017’de duyurulmuştu. 700 aracı kapsayan sözleşmede Otokar’ın Sakarya’daki tesislerinde üretilen 100 aracın teslimatları sürüyor. Geri kalan araçlar ise teknoloji transferi ile Birleşik Arap Emirlikleri’nde üretiliyor.

Otokar’ın Arma aracı üzerinden geliştirilen Rabdan 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araç, en zor arazi ve iklim koşullarında, modern bir ordunun ihtiyaç duyacağı farklı görevlere hizmet vermek üzere modüler bir platform olarak tasarlandı. Üstün hareket kabiliyeti, yüksek mayın, balistik koruma özelliğinin yanı sıra orta ve yüksek kalibre silah sistemi entegrasyonuna uygun olan Rabdan, muharebe ağırlığı ve geniş iç hacmi ile dikkat çekiyor.

Sürücü ve komutan dahil toplam 12 personel taşıyabilen Rabdan’ın azami yüklü ağırlığı 30 ton. Manevra kabiliyeti, bağımsız süspansiyonu, kilitli transfer kutusu ve patlak gider lastikleriyle yüksek hareket kabiliyetine sahip araç, amfibi (yüzer) operasyon yeteneği ile denizde de gidebiliyor.

Araç gücünü Caterpillar 12.5 litrelik 600hp gücündeki dizel motordan alırken, 6 ileri bir geri vitesi bulunan Allison 4500 transmisyon kullanıyor. Hareket menzili 700km olan araç, azami hıza 105km hıza ulaşabiliyor. Gövde arkasında bulunan pervaneler ile amfibi özelliği olan aracın sudaki azami hızı ise 10km.

Rabdan, BAE’nin envanterinde bulunan BMP-3 paletli zırhlı araçlarında kullanılan kule ile donatıldı. BMP-3 silah kulesi 3UOF HE-Frag mühimmatı ve 3UBK10 tanksavar füzesi ateşleyebilen 100mm 2A70 toptan oluşuyor. Bunun yanı sıra kulede 2A72 30 mm çift beslemeli top ve 7,62 mm PKT makineli tüfek de yer alıyor.

Rabdan ismi, Hz. Muhammed’in atının soyundan geldiğine inanılan, gücü, sürati ve yarış kazanmadaki kabiliyetleri ile bilinen safkan Arap atından geliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.