ABD Hava Kuvvetleri’nden hassas sipariş

ABD Hava Kuvvetleri’nden hassas sipariş

ABD Hava Kuvvetleri Uzun Menzilli Gemisavar Füze (Long Range Anti-Ship Missile/LRASM) üretimi için Lockheed Martin’e yaklaşık 172 milyon dolarlık sipariş verdi.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu sipariş, ABD Hava Kuvvetleri için 48 adet AGM-158C Uzun Menzilli Gemisavar Füze (LRASM) ile test ekipmanı tedarikini kapsıyor. Toplam değeri 167 milyon 470 bin ABD Doları olan anlaşma kapsamında çalışmaların, Nisan 2023’e kadar tamamlanması bekleniyor.

JASSM-ER füzesi üzerinden geliştirilen LRASM, elektronik harp ortamlarında, istihbarat, gözetleme ve keşif platformlarına, ağ bağlantılarına ve GPS navigasyonuna bağımlılığı azaltacak gelişmiş teknolojileri kullanarak gemi grupları içindeki belirli hedefleri tespit ve imha etmek için ABD Donanması (F/A-18E/F) ve ABD Hava Kuvvetlerinin (B-1B)  ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı.

Bin 100 kilogram ağırlığındaki füze 560 kilometre etkili menzile sahip. Ses altı süratlerde seyreden ve radarda düşük iz bırakan LARSM 450 kilogram parça tesirli harp başlığı ile donatıldı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.