Nijerya A-29 Super Tucano alıyor

Nijerya A-29 Super Tucano alıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, Nijerya’ya A-29 Super Tucano hafif saldırı uçağının satışını onayladı.

ABD, Nijerya’nın Boko Haram terör örgütüne karşı gerçekleştirdiği operasyonların desteklenmesi amacıyla 593 milyon ABD doları değerindeki 12 A-29 Süper Tucano hafif saldırı uçağının satışını onayladı.

Yabancı Askeri Satışlar kapsamında yapılan satış 12 uçağın yanı sıra entegre lojistik destek paketi ile eğitim ve operasyon destek sisteminden oluşan yer birimlerini de kapsıyor. Nijerya, ülkedeki terör olayları sebebiyle 2015’te bu uçakları almak istemiş ancak Obama yönetimi ülkedeki sorunlardan dolayı bu isteği geri çevirmişti.

Şubat ayında ise ABD Başkanı Donald Trump, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammad Buhari ile yaptığı telefon görüşmesi sırasında satışa verdiği desteği belirtmişti.

Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı da 2 Ağustos’ta Kongre’ye verdiği bilgide, A-29 satışının ABD’nin terörle mücadele çabalarının bir parçası olduğu Nijerya’nın Batı Afrika’daki bölgelerinin istikrarına katkı sağladığı ifade edildi.

Toprak pistlere iniş-kalkış yapabiliyor

Embraer – Sierra Nevada ortaklığınca üretilen hafif saldırı uçağı kategorisindeki A-29 Super Tucano 1,600 SHP Pratt & Whitney PT6A-68/3 turboprop motorla donatıldı. 1,5 ton mühimmat taşıyabilen uçak asfalt ve toprak pistlere iniş-kalkış yapabiliyor. Gelişmiş elektronik, elektro-optik, kızılötesi ve lazer sistemleri, veri bağlantı teknolojisi ve güvenli telsiz sistemleri ile entegre edilen Super Tucano birçok ordu tarafından  tercih edilmiştir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.