Jaguar ve Griffon denize açıldı

Jaguar ve Griffon denize açıldı

Fransa Kara ve Deniz Kuvvetleri, Jaguar Zırhlı Muharebe Aracı ile Griffon Zırhlı Personel Taşıyıcının kalifikasyon testlerine başladı.

Scorpion Programı kapsamında Fransa ve Belçika Ordusunda hizmet verecek Jaguar Zırhlı Muharebe Aracı ile Griffon Zırhlı Personel Taşıyıcıları Fransız Donanmasına ait çıkarma gemileriyle biniş/çıkarma testleri gerçekleştirdi. Testlerde araçların donanmanın diğer unsurlarıyla birlikte çalışabilirliği ve kıyıya çıkarma yapabilme kabiliyetleri gözlemlendi.

Fransızların yeni savaşçısı ‘Jaguar’

Ana silahı 1.500 metre menzile sahip 40 mm CTAS otomatik top olan Jaguar’a ihtiyaca göre 7.62 mm veya 12.7 mm uzaktan komutalı silah istasyonunun yanı sıra 4.000 metrede etkili at-unut özelliği olan MBDA firmasının MMP (Missile Moyenne Portée) orta menzilli füze sistemi de eklenebiliyor. 25 ton ağırlığındaki Jaguar’da üç kişilik mürettebat görev yapacak. 800 km menzilli araç 90 km hıza ulaşabiliyor.

Fransa Kara Kuvvetleri’nin hizmetteki AMX10RC 6 × 6 ve ERC Sagaie 6 × 6 araçlarının yerini alacak olan Jaguar zırhlı muharebe aracının toplam 248 adet tedariki planlanıyor.

Fransız Ordusunun yükünü “Griffon” çekecek

İlk kez Paris’te düzenlenen Eurosatory 2016 uluslararası savunma fuarında tanıtılan Griffon personel nakliyesi, komuta kontrol, topçu gözlem aracı, kurtarma, yakıt ikmali ve tıbbi tahliye gibi çeşitli görevler için yapılandırılabiliyor. Maksimum 24.5 ton ağırlığındaki araç 10 kişiye kadar taşıma kapasitesine sahip. Griffon’un ana silahı, 12.7mm veya 7.62mm makineli tüfek veya bir adet 40mm otomatik bombaatar entegre edilmiş uzaktan kumandalı bir silah istasyonu ile donatılabiliyor.

Fransa Kara Kuvvetleri hizmetine toplamda 1722 adet Griffon teslimatının yapılması planlanıyor. Öte yandan Belçika 21 Haziran 2019’da yürürlüğe giren Fransa ile stratejik işbirliği anlaşması kapsamında 2025-2030 yılları arasında 382 adet Griffon çok amaçlı zırhlı araç tedarik edecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.