“Mistral III” İHA’lara karşı

“Mistral III” İHA’lara karşı

Mistral III kısa menzilli hava savunma sistemi gelişmiş yeteneklerini Mirach 40 Hedef Uçağına karşı kullandı.

Fransız MBDA firması 15 Kasım’da yaptığı açıklamada, 15 yabancı ülkenin temsilcilerinin huzurunda 6 Kasım’da Mistral 3 füzesinin gelişmiş yeteneklerini sergilemesi amacıyla bir test atışı gerçekleştirildiğini ve test kapsamında Mistral’in 7 km’nin üzeri bir menzil de uçan Mirach 40 Hedef Uçağını başarıyla imha ettiğini duyurdu.

Firma, İHA’lar karşı genel performansını göstermek üzere düzenlenen testte Mistral’in, 75 km menzilli aynı anda 100’den fazla farklı alçak irtifa hava hedefini tespit ve sınıflandırma yeteneği sağlayan Saab Giraffe 1X radar sistemi, Licorne komuta ve kontrol ünitesi ve Atlas RC fırlatıcı ile tam bir uyum içinde çalışarak görevini yerine getirdiğini belirtti.

MBDA CEO’su Eric Béranger: “MBDA olarak teknolojinin gelişmesiyle yeni tehditlerin ortaya çıktığının farkındayız. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına en iyi şekilde yanıt verebilmek için, birçok sistemle uyumlu, kritik askeri yetenekleri sunmak için eksiksiz, entegre çözümler sunuyoruz. Dünün, bugünün veya yarının tehditlerine karşı her türlü mücadeleye uygun çözümlerimiz var.”  açıklamasında bulundu.

Hali hazırda Fransız Ordusu envanterinde yer alan kızılötesi korumaya karşı yüksek direnç sağlayan at ve unut özelliğine sahip 7+ km menzilli Mistral 3, İHA ve füze gibi düşük termal görünümü olan hedefleri kolayca saptayabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.