İngilizlerin gururu Portsmouth’ta

İngilizlerin gururu Portsmouth’ta

Birleşik Krallık Donanması’nın yeni uçak gemisi HMS Prince of Wales deniz testlerinin ardından Portsmouth Donanma Üssü’ne ulaştı.

BAE Systems firmasının İskoçya Rosyth tersanesinde 21 Aralık 2017 tarihinde suyla buluşan Queen Elizabeth sınıfı ikinci uçak gemisi HMS Prince of Wales Eylül 2019’da başladığı deniz denemelerinin ardından 16 Kasım’da Portsmouth Donanma Üssü’ne geldi.

Geçtiğimiz dokuz haftayı denizde geçiren geminin, motor, radar, iletişim, hava trafik kontrol sistemleri ve helikopter iniş kalkışı olmak üzere 158 temel sistemi test edildi.

280 metre uzunluğa sahip 68.000 tonluk gemide 700 mürettebat görev yapacak. Saatte 54 km hıza çıkabilen HMS Prince of Wales 40’a yakın savaş uçağı taşıyabilecek.

Hali hazırda Queen Elizabeth sınıfının ilk gemisi HMS Queen Elizabeth, ABD’nin Doğu Kıyısı’nda Donanma ve Hava Kuvvetleri’ne ait F-35 savaş uçakları ile  operasyonel denemeler gerçekleştiriyor.

İngiltere’nin şu ana kadar sahip olduğu en büyük gemi olan HMS Queen Elizabeth ile HMS Prince of Wales İngilizler tarafından askeri gücün simgesi ve küresel aktör olmanın göstergesi olarak görülüyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.