Hava Kuvvetlerine LGK-84 teslimatı

Hava Kuvvetlerine LGK-84 teslimatı

Hava Kuvvetleri Komutanlığına 100’ün üzerinde Lazer Güdüm Kiti-84 (LGK-84) teslimatı yapıldı.

Savunma Sanayii Başkanlığı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla 100’den fazla LGK-84 mühimmatının Hava Kuvvetlerine teslim edildiğini duyurdu.

Lazer Güdüm Kiti, 500 lb sınıfındaki MK-82 ve 2,000 lb sınıfındaki MK-84 bombalarını maliyet etkin ve yüksek güvenilir akıllı mühimmata dönüştüren bir sistemdir. Sabit/hareketli hedeflere karşı kullanılabilen lazer güdüm kiti sayesinde mühimmat nokta atışı ile hedefe isabet ediyor.

LGK yarı-aktif lazer arayıcı başlık, güdüm bölümü, ısıl pil, kanat tahrik sistemi ve arka kuyruk bütününden oluşuyor.

Mühimmat hedeften yansıyan lazer enerjisine güdümlenir, arayıcı başlık hedeften yansıtılan lazer ışığını algılar, kanatçıklarını bombayı lazer ile işaretlenen hedefe doğru yönlendirir. LGK bir hedefi yok etmek için klasik mühimmatlara göre daha az sayıda mühimmat kullanılmasını sağlar.

12 km menzile ve 10 m cep değerine sahip olan lazer güdüm kitlerinin testleri milli/yerli mühimmat ve sistemleri test eden, 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’na bağlı, envanterinde hem F-16 hem de F-4E/2020 savaş uçakları ile görev yapan tek filo olan 401’inci Test Filo K.lığınca gerçekleştirildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.