‘Songar’ TSK’ya hazırlanıyor

‘Songar’ TSK’ya hazırlanıyor

Savunmanın iddialı oyuncusu ASİSGUARD, özgün olarak geliştirdiği ilk silahlı milli drone sistemi Songar’a TSK envanterine girmeden yeni yetenekler kazandırmaya devam ediyor.

Askeri kara araçları elektroniği, otonom mikro, mini ve orta sınıf İHA’lar, elektro-optik, sınır güvenliği, yapay zeka gibi alanlarda sistem, alt sistem, donanım ve yazılım gerçekleştiren savunmanın iddialı oyuncusu ASİSGUARD, Songar’ı geliştirmeye devam ediyor. İlk milli silahlı drone sistemi Songar, otomatik makinalı tüfekten sonra bomba atar entegre edilerek geliştirildiği yol haritasında önemli aşamalardan birini daha kaydetti.

25 Aralık 2019 tarihinde TSK envanterine girmesi planlanan Türkiye’nin ilk milli Silahlı Drone Sistemi Songar, atış hassasiyetini önemli ölçüde iyileştiren elektronik nişangah ve balistik hesap modülü ile, 13 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen atışlar sırasında ilk sınavını başarıyla verdi.

“Elektronik Nişangah ve Balistik Hesap Modülü”

ASİSGUARD tarafından özgün olarak tasarlanarak geliştirilen “Elektronik Nişangah ve Balistik Hesap Modülü” kendi içinde barındırdığı lazer mesafe ölçer ve kamera gibi sensörlerden elde ettiği veriyi rüzgâr hızı gibi dış çevresel faktörlerle birlikte ele alarak işliyor.

Atış testleri 450 metre irtifaya kadar devam edecek

“Elektronik Nişangah ve Balistik Hesap Modülü”nün, Songar Silahlı Drone sistemine ait özgün bir “Atış Kontrol Bilgisayarı” olarak görev yaptığını belirten ASİSGUARD Genel Müdürü Ayhan Sunar, “Songar’ın balistik hesaplama ve nişangah gibi yetenek ve donanımlarla vuruş hassasiyetini ve etkinliğini artırıyoruz. İlk aşamada 60 metre, 100 metre ve 150 metre irtifadan gerçekleştirilen atışlarla denenen elektronik nişangah ve balistik hesap modülünü Aralık ayı içinde kademeli olarak artıracağız ve 450 metre irtifaya kadar atış testleriyle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Otomatik makineli tüfekten sonra bomba atar da entegre ettiğimiz Songar, Vurucu Mikro Drone Sistemi tarafından tespit edilen hedeflere başarılı atışlar gerçekleştiriyor. Sistemimize hala yeni yetenekler kazandırmaya yönelik çalışmalarımız sürüyor” dedi.

ASİSGUARD Genel Müdürü Ayhan Sunar, “13 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen atış testi sırasında 3.2 MOA (Minute of Arc) atış hassasiyetine ulaştığını tespit ettiğimiz Songar Silahlı Drone Sisteminin, envantere girmesi planlanan 25 Aralık 2019 tarihine kadar iyileştirmelerine devam edeceğiz. Aralık ayı içinde tek yer Kontrol İstasyonu ile 3’lü sürü (SWARM) uçuş ve eş zamanlı atış ile hedef imha çalışmalarını tamamlayacağız” dedi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.