Pakistan’ın MİLGEM’leri için imzalar atıldı

Pakistan’ın MİLGEM’leri için imzalar atıldı

Pakistan Milgem Projesi’ne yönelik olarak ASELSAN ile ASFAT Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ arasında 176,9 milyon avroluk sözleşme imzalandı.

ASELSAN ile ASFAT Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. arasında Pakistan Milgem Projesi ile ilgili olarak 14.11.2019 tarihinde, toplam bedeli 176.900.000,- AVRO olan bir sözleşme imzalandı. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2022-2023 yıllarında gerçekleştirilecek.

Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında; yerli mühendislerin eseri olarak üretilen, Türk sancak ve bayrağını dünya denizlerinde başarılı bir şekilde dalgalandıran MİLGEM Korveti, Pakistan’la Türkiye arasında 6 Eylül 2018 tarihinde imzalanan anlaşma ile Pakistan Deniz Kuvvetlerinin de envanterine girecek. Bu anlaşma, Türk savunma sanayisinin bugüne kadar tek seferde imzaladığı en yüksek rakamlı sözleşmedir.

Pakistan tarafından tedarik edilecek 4 MİLGEM korvetinden; 2’sinin İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda ve diğer 2’sinin ise Karaçi Tersanesi’nde inşa edilmesine karar verildi. Pakistan MİLGEM Korvet projesi 11 Mart 2019 tarihinde fiili olarak başlamış ve ilk korvetin Ağustos 2023 ayında Türkiye’de teslim edilmesi planlanmıştır.

Üretim süreci; ilk gemi Türkiye’de 54’üncü ay, ikinci gemi Pakistan’da 60’ıncı ay, üçüncü gemi Türkiye’de 66’ncı ay, son gemi ise Pakistan’da 72’nci ay tamamlanacaktır. Son korvet 2025 yılında Karaçi’de teslim edilerek, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine girecektir.

Gemilerin rotasını ASELSAN çizecek-milgem

MİLGEM korvetler, suüstü, hava ve denizaltı savunma harbi, keşif gözetleme, asitmetrik tehditlere karşı savunma ve komuta kontrol görevlerini yapmak üzere tasarlanmıştır. Geminin tam boyu 99 buçuk metre ve azami genişliği 14.4 metredir. 2 bin 400 ton deplasmanı ve 3.9 metre draftıyla iki dizel makine ve bir gaz türbini ile saatte 29 deniz mili sürat yapabilme kabiliyetine sahiptir. Gece ve gündüz helikopter harekatı yapabilecek, 10 tonluk bir helikopter için gerekli platform hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip olacak şekilde dizayn edilmiştir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.