TCG ANADOLU’da işler hızlandı

TCG ANADOLU’da işler hızlandı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olacak olan TCG ANADOLU (LHD) 2020 yılı sonunda hizmete alınacak.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, CNN Türk’te Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına katıldı

Demir, TCG Anadolu ile ilgili olarak, ” TCG Anadolu’nun inşasını hızlandırdık. 2020 sonunda hizmete alınacak. Tasarım açısından önemli bir kabiliyet kazandık. TCG Anadolu yabancı eşdeğerlerinden %35 daha ucuza mal oldu. Geminin içinde havuzumuz var. Üstte helikopter, uçak konuşlandırıyorsunuz. Uçak hangarınız var, çıkarma gemilerinin olduğu havuzunuz var. Son incelememde TCG Anadolu için rahatlıkla çok çeşitli S/İHA’lar geliştirip kullanabiliriz.” dedi.

İstanbul Tuzla’da Sedef Tersanesi tarafından inşa edilen ve geçtiğimiz Mayıs ayında ilk kez suyla buluşan tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu, 1 Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek ve envanterdeki en ağır NATO helikopterleri ile dönebilen rotorlu Osprey hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacak.

Ayrıca Türkiye’nin bölgesel güç aktarım kabiliyetini, orta ölçekli küresel güç aktarımına çevirecek TCG Anadolu, ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi üniteleri ile yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil en az 30 yatak kapasitesine sahip bir revir/hastaneye sahip olacak ve insani yardım operasyonlarında Hastane Gemisi olarak görev yapabilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.