Hava Kuvvetlerine 6 bin 500 MPT-76 teslimatı

Hava Kuvvetlerine 6 bin 500 MPT-76 teslimatı

Modern Piyade Tüfeği projesi kapsamında Sarsılmaz Silah Sanayii Türk Silahlı Kuvvetleri’ne MPT-76 tüfeği teslimatlarını sürdürüyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş. arasında Şubat 2017 tarihinde imzalanan sözleşme doğrultusunda üretimi tamamlanan 6 bin 500 adet MPT-76 piyade tüfeği Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Milli kaynaklar kullanılarak, yurt dışından teknik destek alınmadan üretilen Milli Piyade Tüfeği (MPT-76) NATO standardı olan soğuk ve sıcak hava, kum, yağmur, çamur gibi ağırlaştırılmış 42 testin tamamını hatasız geçti.

Milli Piyade Tüfeği üretimi tam gaz-MPT-76

Eksi 40 ve 65 derece sıcaklıkta, basınçlı su tehdidi altında ve balçıkta bile sorunsuz olarak çalışmaya devam eden tüfek ile dakikada 650 atım yapılabiliyor.

4.1 kilogram ağırlığındaki tüfek, 600 metreye kadar etkili bir menzile sahip. 7,62 mm çaplı mermi kullanan MPT-76 12 bin atıma kadar namlu ömrüyle dikkat çekiyor.

Modern Piyade Tüfeği projesinde Sarsılmaz Silah Sanayiinin yanı sıra Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ile Kale Kalıp firmaları da yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.