“Akıncı” ilk adımlarını attı

“Akıncı” ilk adımlarını attı

Baykar tarafından geliştirilen taarruzi İHA Akıncı ilk adımlarını attı.

Akıncı’nın ilk uçuşu için yoğun bir çalışma yürüten Baykar, İHA’yı önümüzdeki günlerde gökyüzüyle buluşturmayı hedefliyor.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Akıncı İHA’yla ilgili olarak yürütülen çalışmalarda gelinen son noktayı sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla duyurdu. Bayraktar, “AKINCI’nn yer testleri tam gaz devam ediyor. Yürümeye başladı..Yakında koşacak ve uçacak inşallah. Dua bekleriz…” ifadelerini kullandı.

Bayraktar TB2’den daha uzun ve geniş olan Akıncı İHA, kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metrelik bir kanat açıklığına sahip. Akıncı ayrıca özgün yapay zeka sistemi sayesinde, daha akıllı ve çevresel koşulların daha da farkında olacak, kullanıcılarına ileri uçuş ve teşhis fonksiyonları sunacak.

Bayraktar TB2 gibi yine kendi sınıfında lider olmayı hedefleyen Akıncı savaş uçaklarının yaptığı bazı görevleri de gerçekleştirecek. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapacak.

Savaş uçaklarının yükünü azaltacak olan Akıncı ile havadan bombardıman da icra edilebilecek. Ülkemizde milli olarak geliştirilen hava-hava füzeleriyle donatılacak Akıncı İHA, hava-hava görevlerinde de kullanılabilecek.

Kendi sınıfında dünyanın en ileri teknolojik sistemi haline gelmesi için çalışılan Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı Sistemi, yerli ve milli olarak üretilen MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi mühimmat, füze ve bombayla donatılacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.