“ATAK” artık daha güçlü

“ATAK” artık daha güçlü

ATAK Faz-II helikopterinin ilk uçuşu başarıyla gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, gelişmeyi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda:“ATAK’ın lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış FAZ-2 versiyonu ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Yerlilik oranı daha da artan ATAK FAZ-2 helikopterlerini yapılacak detay testlerden sonra 2020 ortasından itibaren teslim etmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından şimdiye kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 9 adedi bu yıl içinde olmak üzere 47, Jandarma Genel Komutanlığı’na ise yine bu yıl içinde 2 adet olmak üzere 6, toplamda 53 adet ATAK helikopteri teslim edildi. ATAK FAZ-2 konfigürasyonundan ise ilk aşamada 21 adet helikopter Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek.

T129 ATAK Faz 1’de mevcut sistemler arasında Füze İkaz Sistemi, Karşı Tedbir Atma Sistemi ve Kızılötesi Karşı Tedbir Sistemi bulunuyor. Faz 2 kapsamında helikoptere entegre edilen ek sistemler arasında ise Lazer İkaz Alıcı Sistemleri, RF Karıştırıcı ve Radar İkaz Alıcı yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.