TSK’nın ‘KORKUT’ sayısı artıyor

TSK’nın ‘KORKUT’ sayısı artıyor

ASELSAN tarafından üretimi tamamlanan 10 adet Korkut Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi daha Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi.

ASELSAN ve FNSS işbirliğiyle zırhlı ve mekanize birliklerin hava savunma ihtiyaçları için geliştirilen ve üretilen sistemden şimdiye kadar toplam 13 adet hizmete girmiş oldu.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Son teslimatlarla toplam 13 adet KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemini TSK’ya teslim ettik. Aselsan’ın milli imkanlarla geliştirdiği KORKUT, hava savunma kabiliyetlerimizi ileri taşımamıza katkı sağladı. KORKUT, KOBİ ve yan sanayine yeni yetenekler kazandırdı.” açıklamasında bulundu.

SSB ile ASELSAN arasında 19 Mayıs 2016’da imzalanan Korkut Seri Üretim Sözleşmesi kapsamındaki ilk teslimat Mart 2019’da yapılmıştı.

Kara birliklerine üstün ateş gücü

KORKUT Sistemi, hareketli unsurlar ile mekanize birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirilmiş bir hava savunma sistemidir. KORKUT Sistemi, üç Silah Sistemi Aracı (SSA) ve bir Komuta Kontrol Aracı’ndan (KKA) oluşan takımlar hâlinde görev yapıyor. KORKUT-SSA, yine ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmatı atma kabiliyetine sahip. Parçacıklı Mühimmat; 35 mm hava savunma toplarının görevlerini havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi güncel hava hedeflerine karşı etkin olarak icra edebilmelerine imkân sağlıyor. 35 mm KDC-02 tipi çift namlulu silah sistemi ile donatılan hareket hâlinde atış yeteneğine sahip 4 km menzilli stabilize silah kulesi ile KORKUT, dakikada 1100 atımlık yüksek ateş gücü sağlamaktadır.

KORKUT, otomatik hedef takibi yapabilen ASELSAN ürünü üç Boyutlu Ku-Bant Atış Kontrol Radarı ve IFF (Dost/Düşman tanıma) anteni ile Üç KORKUT aracını kontrol edebilen ve yine FNSS ürünü amfibi ZMA-30 şasisi üzerine yerleştirilen Komuta Kontrol Aracı ise aktif faz dizinli antene sahip üç boyutlu X-Bant Mobil Arama Radarı ile donatıldı. Ku-Bant Atış Kontrol Radarı azami 30km menzile sahipken, dakikada 30 devir dönüş yapan Mobil Arama Radarı’nın hedef tespit menzili ise 70+ kilometredir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.