“REDET-II” radarları kör edecek

“REDET-II” radarları kör edecek

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin savunma elektroniği alanındaki ihtiyaçlarını gelişmiş ve özgün teknolojik çözümlerle karşılamak için çalışmalarını sürdüren ASELSAN, Radar Elektronik Destek/Elektronik Taarruz (REDET-II) sistemini teslim etti.

Savunma Sanayii Başkanlığı sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuruda, “Radar Elektronik Destek/Elektronik Taarruz (REDET-II) Projesi kapsamında Radar Elektronik Destek sistemi teslimatı tamamlandı. Kara SOJ (KORAL) Sistemine ek olarak REDET-II Sistemi ile Silahlı Kuvvetlerimizin Elektronik Harp kabiliyetlerini en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz.” bilgisini paylaştı.

Koral Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz (Kara SOJ) ile çalışacak olan sistem, tehdit radarlarını tespit, teşhis etmekte ve elektronik taarruz esas olmak üzere radarların gerekli bilgilerini yönleriyle birlikte belirleyerek Elektronik Muharebe Düzeni (EMD)’ni oluşturmaktadır.

KORAL sistemi TSK’ya teslim edildi koral sistemi

Radar ED Sistemi tespit işlemleri çerçevesinde, radara ait birincil (frekans, darbe genişliği, darbe genliği vb.) ve detay (anten taraması, darbe içi modülasyon vb.) parametrelerini otomatik olarak ölçmekte ve tespit edilen yayınlardan yayın listesi oluşturmaktadır. Tespit edilen radarların GVD ve/veya Tehdit Kütüphanesinden sorgulanması sonucu kimliklendirme işlemleri otomatik olarak gerçekleştiriliyor.

Sistemde olay kaydı ve ilgilenilen radarlara ilişkin taktik kayıt / darbe içi kayıt işlevleri yürütülüyor. Radar ED Sistemi yüksek kazançlı anten yapılarına, Geniş ve Dar Bant alma hatlarına, yüksek güvenilirlikli parametre belirleme yeteneklerine ve geniş kapsamlı kayıt/analiz alt yapılarına sahip.

Radar ET Sistemi

Sistem, tespit edilmiş hedef radarların kapsama alanlarını azaltmak veya belirli süreler için harekât dışı bırakmak maksadıyla aldatma veya karıştırma formlarında elektronik taarruz uyguluyor. Sistem, sahip olduğu ‘Destek Tespit Alt Yapısı’ ile elektronik taarruz uygulayacağı hedef radarları tespit edebiliyor. Hedef radarlara karşı DRFM tabanlı yapısıyla evre uyumlu ve uyumsuz karıştırma ve aldatma tekniklerini yapabiliyor. Tümleşik almaç, teknik üreteç, aktif faz dizili karıştırma gönderme birimlerine ve yüksek çıkış gücü sağlayan çoklu katı hal güç yükselteçlerine sahip Radar ET Sistemi elektronik huzme yönlendirme yeteneği ile birden çok radara eşzamanlı olarak taarruz edilebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.