İsmail Demir: “Türkiye üzerine düşeni yaptı”

İsmail Demir: “Türkiye üzerine düşeni yaptı”

Savunma Sanayii Başkanı Demir, “F-35 ortaklığımız çerçevesinde yükümlülüklerimizi harfiyen yerine getirmiş bir ülkeyiz. Karşı taraftan gelecek adımlar olumlu olursa iddialı bir ortak olmayı sürdürmek istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Savunma Sanayii Başkanlığının desteğiyle Türkiye’de ilk defa düzenlenen “8. Asian/Australian Rotorcraft Forum (ARF 2019)” da açıklamalarda bulunan Demir, Türkiye’nin F-35 programının ortaklarından biri olduğuna dikkati çekerek, “Biz F-35 için hep şunu söyledik; ‘Biz bu programın bir ortağıyız ve bu ortaklık çerçevesinde yükümlülüklerimizi harfiyen yerine getirmiş bir ülkeyiz.’ O konuda hiçbir tereddüdümüz olmadı. Bütün yükümlülüklerimiz yerine getirilmiş durumda, program ortağı olmakla ilgili bizim kafamızda bir tereddüt yok. Karşı taraftan gelen açıklamaları ve hamleleri dinliyoruz. Bizim baktığımız noktada bizim F-35 programı ortaklığımız ve kendi açımızdan attığımız imzalara sadakatimiz konusunda hiçbir tereddüdümüz yok. Biz hala iddialı bir ortak olmayı sürdürmek istiyoruz. Bu anlamda karşı taraftan gelecek adımlar ve çalışmalar olumlu olmalı. Biz hiçbir zaman olumsuz bir duruşta bulunmadık.” dedi.

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemine ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın sözlerini hatırlatan Demir, Nisan 2020’de sistemin aktif olacağını ve kullanıma hazır hale geleceğini bildirdi.

Demir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretinde Patriot hava savunma sistemiyle ilgili yeni bir teklif beklenip beklenmediğinin sorulması üzerine de gelecek teklifleri değerlendirebileceklerini söyledi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.