‘Belharra’nın inşasına başlandı

‘Belharra’nın inşasına başlandı

Naval Group, Fransa Deniz Kuvvetleri’nin en yeni fırkateyninin inşasına başladı.

Fransız gemi üreticisi Naval Group, Fransız Donanması’nın ilk yeni nesil fırkateyni olan Amiral Ronarc’h (Belharra) sınıfı geminin sac kesim törenini gerçekleştirdi. Törene Yunanistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Nicolaos Tsunis ile Yeni Zelanda ve Polonyalı temsilciler de katıldı.

Fransız denizci ve general Pierre-Alexis Ronarc’h adı verilen sınıfının ilk gemisinin, 2023’te teslim edilmesi planlanıyor. Fransa donanması için toplamda beş gemi inşa edilecek.

125 kişilik mürettebata ve dört bin 200 tonluk deplasmana sahip gemi, denizaltı savunma harbi, hava savunma harbi, suüstü muharebesi ve özel kuvvet misyonlarında kullanılabilecek. İntikal sürati ile ikmal ve yakıt desteksiz 5 bin deniz mili (8 bin kilometre) seyir menziline sahip gemi, 45 gün denizde kalabilme özelliğine göre tasarlandı.

Gemi su üstü hedeflere karşı 76mm Oto Melara Top, 16 adet Exocet MM40 Blok III anti-gemi füzesi, asimetrik tehditler için iki Narhwal 20mm Silah İstasyonu, hava hedeflerine karşı Aster 15/30 hava savunma sistemi ve iki 12-25 km menzilli MU90 torpido ile donatılacak.

Yunanistan Belharra’yı istiyor

Türkiye’nin Kıbrıs’ta artan gerilimle birlikte Ege ve Doğu Akdeniz’de varlığını artırmasından sonra donanmasını güçlendirmek amacıyla çalışmalarına hız veren Yunanistan, Fransa ile iki Belharra sınıfı fırkateynin tedariki için Niyet Mektubu imzaladılar.

Yunan Savunma Bakanı Panagiotopoulos geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği Fransa ziyaretinde mevkidaşı Florence Parly ile Yunan Deniz Kuvvetleri için iki adet Belharra sınıfı fırkateynin tedariki için bir niyet mektubu imzaladı. Tedarik, 1000 km menzilli savaş gemilerinden ateşlenebilen NCM seyir füzesini de kapsıyor.

Naval Group Avrupa ve Kuzey Amerika Satış Başkan Yardımcısı Laurent Mourre, Yunanistan’ın Belharra ile “çok ilgilendiğini” açıklamıştı. 2009 yılında Yunanistan’ın 6 adet çok rollü firkateyn alımı için Fransa ile görüşmelere başladığını ancak kısa bir süre sonra Yunanistan’ı etkileyen ekonomik kriz nedeniyle bu tedarikinin sonuçsuz kaldığını belirten Mourre, bu kapsamda görüşmelerin tekrar başladığını ifade etmişti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.