İHA’lara MAM-C ve MAM-L takviyesi

İHA’lara MAM-C ve MAM-L takviyesi

Roketsan mühendislerince insansız hava araçları (İHA) ile hafif taarruz uçakları için geliştirilen MAM-C ve MAM-L Mini Akıllı Mühimmat teslimatları sürüyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Terörle mücadelede milli SİHA’larımızın kullandığı MAM-L ve MAM-C mühimmatlarından güvenlik güçlerimize 130 adetten fazla teslim ettik.” ifadelerini kullandı.

Lazer güdümlü, uzun menzilli tanksavar füzesi L-UMTAS’ın roket motorsuz bir sürümü olan MAM-L, halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan Bayraktar ve ANKA tarafından kullanılıyor. Öte yandan mühimmat Karayel taktik İHA’larına da entegre edildi. İHA’ların görev yaptığı çeşitli operasyonlarda başarıyla kullanılan MAM-L, sahada kendisini ispat eden bir mühimmat olarak öne çıkıyor.

Yeni Anka-S'ler siftah yaptı-mam-l

Yaklaşık 22 kg’lık, düşük bir ağırlığa sahip olan ve boyu da 1 m’nin altında olan MAM-L, İHA’ların yanı sıra hafif taarruz uçakları için de maliyet-etkin bir çözüm oluşturuyor. MAM-L; hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, radar antenlerine, silah mevzileri gibi yumuşak hedeflere ve 50 m çaptan büyük bir alanda dağılmış personele karşı, yüksek infilaklı parçacık tesirli harp başlığı ile etkili oluyor. Mühimmat, atış irtifasına bağlı olarak 8 km’ye kadar menzillerde etkili olarak kullanılabiliyor.

Öte yandan Roketsan’ın Silahlı İHA’lar için geliştirdiği Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlıklı Mini Akıllı Mühimmat MAM-C’de Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan Lazer Güdümlü Füze Cirit üzerinden üzerinden tasarlanmış itkisiz ve modifiye edilmiş versiyonudur. Parça Tesirli, Zırh Delici ve Yangın Çıkarıcı harp başlıklarına sahip 6,5 kg ağırlığı ve 1 m’nin altındaki boyu ile mühimmat atış irtifasına bağlı olarak 8 km’ye kadar menzillerde etkilidir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.