İnsansız tanker uçağı ikinci kez havada

İnsansız tanker uçağı ikinci kez havada

Boeing, MQ-25 Stingray insansız tanker uçağının ikinci uçuş görüntülerini yayınladı.

Boeing sosyal medya hesaplarında, “MQ-25 geçen hafta bu kez iniş takımları ile gökyüzüne çıktı.” bilgisini paylaştı. Test programının ise sorunsuz ve başarılı şekilde devam ettiği belirtildi.

Boeing’in ABD Donanması için geliştirdiği MQ-25 tipi İnsansız Tanker Uçağı’nın ilk prototipi T1’in ilk uçuş testi 19 Eylül 2019’da başarıyla gerçekleştirilmişti. Önceden belirlenmiş rotada iki saat süren uçuşta uçağın temel uçuş fonksiyonları test edilmişti.

Boeing MQ-25 için imzayı attı-MQ-25

Uçak gemilerinden kalkış ve iniş yapabilecek şekilde tasarlanan İHA, F/A-18 Super Hornet, EA-18G Growler ve F-35C uçaklarına havadan ikmal yaparak operasyonel etkinliklerini daha da artıracak.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ağustos ayında ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait uçaklara yakıt ikmali yapması için Stingray olarak adlandırılan prototip 4 adet MQ-25A uçağının üretimi için 2018’de Boeing ile 805 milyon dolarlık bir sözleşme imzalandığını açıklamıştı.

Testlerde kullanılacak 4 prototip uçağın 2024 yılına kadar teslim edilmesi hedefleniyor. ABD Donanmasının menzili 930 km, yakıt taşıma kapasitesi ise 6 bin 800 kg olan İHA’dan toplam 13 milyar dolara 72 adet alması planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.