ASELSAN’dan “Küçük Asker”

ASELSAN’dan “Küçük Asker”

ASELSAN, bir süredir üzerinde çalıştığı akıllı Nano İnsansız Hava Aracını (Nano-İHA) TEKNOFEST’te görücüye çıkardı.

Aracın keşif, gözetleme ve istihbarat amaçlı olarak açık ve kapalı mekanlarda görev icra edilebilen Nano-İHA asgari yirmibeş dakika havada kalma süresine sahip ve 1,5 kilometre mesafeden gerçek zamanlı görüntü aktarma kabiliyeti bulunuyor.

Sürü halinde de görev yapabilecek ASELSAN’ın bir diğer öz kaynaklı Ar-Ge çalışması Sürü İHA Geliştirme Projesinden elde edilen kabiliyetlerin Nano-İHA’lara da aktarılması planlanıyor. Nano-İHA tek er tarafından kullanılabildiği gibi zırhlı araçlarla kolaylıkla entegre edilebiliyor. Nano-İHA’lar düşük ağırlık ve boyutlarıyla kolayca kamufle olup, oldukça zor tespit ediliyor, bazı zamanlarda ise bu mümkün olmuyor. Bu tür sistemler, özel kuvvetler ve istihbarat örgütleri tarafından yüksek değerlikli hedeflerin yakın gözetleme ve keşfi amacıyla tercih ediliyor.

Nano-İHA’lar savaş ve operasyon anında uzak yerlere hızlı erişim ve gözetleme olanağı sağlamaları dolayısıyla önem taşıyor. Yapısı gereği diğer hava araçları veya personel için bir risk oluşturmayan bu İHA’lar, hava sahası koordinasyonu gerektirmeden operasyon gerçekleştirebilmeye olanak sunuyor. Çok kısa sürede göreve başlayabilen bu İHA’lar, oldukça kolay kullanılabiliyor.

Nano-İHA’lar, ekonomik olmaları dolayısıyla da önemli bir maliyet avantajı sağlıyor. Bu araçların, arama-kurtarma, kapalı veya kalabalık alanlarda keşif, büyük engeller için çevre analizi, nesne tanımlama, yakın gözetleme, olay yeri inceleme gibi görevleri yerine getirebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.