“ATMACA” yine vurdu

“ATMACA” yine vurdu

Deniz Kuvvetlerinin harekât ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ROKETSAN mühendislerince geliştirilen ATMACA gemisavar füzesi ile yeni bir atış daha gerçekleştirildi.

Türkiye’nin ilk deniz füzesi olma özelliğini taşıyan 200 km’nin üzerinde bir menzile sahip olan güdümlü mermi ATMACA ile testler devam ediyor. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Atmaca gemi savar füzesinin yeni test atışının başarıyla gerçekleştirildiğini resmi sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Öte yandan Başkan Demir Atmaca’nın testiyle ilgili olarak bir video da yayımladı. Yayımlanan görüntülerde Atmaca’nın radara yakalanmamak için deniz seviyesinden birkaç feet irtifada hedefe uçtuğu görülüyor.

29 Eylül 2019 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek olan MİLGEM projesinin dördüncü gemisi Ada sınıfı TCG Kınalıada’ya entegre edilen füze ile önümüzdeki birkaç ay içerisinde Karadeniz’de test atışı yapılması bekleniyor.

ABD’li Harpoon yerine Türk Atmaca

Uzun menzili, düşük izi, yüksek hedef vuruş hassasiyeti ile görüş hattının ötesindeki hedefler için büyük bir tehdit oluşturacak Atmaca’nın; uçuşu sırasında hedef güncelleme, yeni hedef tanımlama ve görev iptal kabiliyetlerinin ardında sahip olduğu gelişmiş ve modern veri linki yer alıyor. Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS), Küresel Konumlama Sistemi (KKS), Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre kullanarak seyreden ve üç boyutlu görev planlama ile en verimli görev profilini sunabilen sistemde; hedefe zamanlama, hedefi vurma ve hedefi ateş altına alma operasyonel modları mevcut.

Kınalıada'ya "ATMACA" pençesi-atmaca

Aktif radar arayıcısı ile hedefini yüksek hassasiyetle bulan ve farklı saldırı modları (su sathından hücum, üstten dalış ile hücum, yeniden saldırı) ile hedefine saldıran Atmaca, dünyadaki benzerlerinden çok daha ileri bir teknolojiye sahip olacak ve hem kara hem de suüstü hedeflere karşı kullanılabilecek. Atmaca’nın envantere katılması ile Türk Deniz Kuvvetleri’nin suüstü ve sualtı unsurları tarafından kullanılan ABD’li Boeing firması ürünü Harpoon gemi savar füzesine olan bağımlılığı ortadan kalkacak.

Deniz yüzeyine 3 metre mesafede uçarak düşman gemilerini imha edebilecek kabiliyete sahip olan ATMACA füzesinin menzili 200+ km, uzunluğu 4,8 m, ağırlığı 800 kg, harp başlığı ağırlığı ise 250 kg’dir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.