Alp Havacılık’ın hedefi Japonya

Alp Havacılık’ın hedefi Japonya

F-35 savaş uçağı ve Türk Genel Maksat Helikopter Programı gibi önemli projelerde yer alan Alp Havacılık, Japonya havacılık ve uzay sanayi ile olan mevcut işbirliğini arttırmayı hedefliyor.

Resmi temaslarda bulunmak için Eskişehir’e gelen Japonya koalisyon hükümetinin ortağı Komeito Partisi’nin Genel Başkanı Natsuo Yamaguchi, Japon milletvekilleri Kanae Yamamoto, Hidemichi Sato ile Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima ve beraberlerindeki üst düzey yetkililer Alp Havacılık’ı ziyaret etti.

Alp Havacılık Yönetim Kurulu Üyesi ve Alpata Grubu CEO’su Mustafa Kemal Erçelik tarafından karşılanan Japon heyetine, Alp Havacılık’ın sahip olduğu kabiliyetler, mevcut işbirlikleri ve potansiyel işbirliği fırsatları hakkında bilgiler arz edilerek, tesis turu gerçekleştirildi. Üretim süreçlerinde bir çok Japon firması ile ortak çalışmalar yapan Alp Havacılık, Japonya Havacılık ve Uzay sanayi ile olan mevcut işbirliğini de arttırmayı hedefliyor.

T-70 Alp Havacılık ile uçuşa geçecek

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde askeri ve sivil alanda faaliyet gösteren Alp Havacılık’ın Türk Genel Maksat Helikopter Programında iş payı bulunuyor. Sözleşme bedeli yaklaşık 3.5 Milyar ABD Doları olan program kapsamında firmanın iş hacmi, 500 milyon doların üzerinde. 109 adet T-70 helikopteri üretilecek projede Alp Havacılık’ın sorumlu olduğu ürün ve sistemler ise ana transmisyon modülü dâhil tüm dişli kutuları, tüm dişliler, uçuş kritik bileşenleri, kuyruk rotoru şaft sistemi (tail rotor drive system / TRDS), ana rotor ve kuyruk rotoru kompleleri, uçuş kontrol sistemleri ve iniş takımı komplelerinden oluşuyor.

ABD: Yunanistan'a F-35 satılabilir-f-35

F-35 motoruna Alp Havacılık imzası

Alp Havacılık F-135 motoruna ait fan pervaneleri ve fan arka gövdesi gibi motor kritik döner parçalarının imalatının yanında, Hamilton Sundstrand firması için BOEING 787 ve AIRBUS 380 uçaklarının motor ve APU sistemlerinde bulunan Diffuser ürün gruplarının, Pratt & Whitney Canada firmasına ait motorların yakıt ve yağlama sistemlerinin ve Pratt & Whitney F-135 ve F-100 motorlarına ait Sync. Ring ürün gruplarının imalatını da gerçekleştiriyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.