Yer ve gök TeknoFest’te buluştu

Yer ve gök TeknoFest’te buluştu

Atatürk Havalimanı’nda dün başlayan Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST İstanbul) ilk gününde 110 bin kişiyi ağırladı.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, ülkenin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenlenen TEKNOFEST İstanbul, Atatürk Havalimanı’nda nefes kesen gösteri uçuşlarına ev sahipliği yaptı.

SoloTürk, Türk Yıldızları, Hürkuş, Türk Hava Kuvvetleri paraşüt atlayışı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Red Bull ve Rusya’dan TEKNOFEST İstanbul için özel olarak gelen SU-35’in gösteri uçuşlarına katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

TEKNOFEST alanında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki A400, C-130, C-160 F-16, F-4 2020,T-38, CH-47 gibi bir çok hava aracı sergilenirken, ayrıca TUSAŞ geniş ürün yelpazesiyle ziyaretçilerini karşıladı. Statik alanda Milli Muharip Uçak (MMU)’ın yanı sıra ANKA-S, AKSUNGUR, Hürkuş, Hürjet, T625 ve T-129 ATAK ile ATAK-2 konseptleri yer aldı.

22 Eylül’e kadar devam edecek olan TEKNOFEST’te Rusların da Sukhoi Superjet SSJ100, MS-21, Beriev Be-200 uçakları statik alanda sergilenecek.

Ayrıca gün içinde Rusya’dan Su-30, Su-35, MC-21 yolcu ve yangın söndürme uçakları gösteri yapacak.

Festival kapsamında, Dikey Rüzgar Tüneli, Gök Bilim Planetaryum, Bilim Seferberliği Planetaryumu, Hava Araçları Sergisi, Kara Araçları Sergisi etkinlikleri düzenlenecek.

Eğitici ve eğlenceli atölyelere yer verilecek festivalde, “Uzay Taşıtları, Tarih Öncesi Dönemin İzleri”, “Roketimi Tasarlıyorum”, “Desenli Kanatlar”, “Havacılık ve Uzay”, “Nanoteknoloji”, “Enerji Teknolojileri”, “Elektronik Programlama”, “Robotik Kodlama”, “Mobil Uygulama ve Programlama” konularında atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.