Brezilya’da tarihi an!

Brezilya’da tarihi an!

Brezilyalı Embraer tarafından geliştirilen ilk KC-390 kargo uçağı Brezilya Hava Kuvvetlerine teslim edildi.

Brezilya Hava Kuvvetleri, ilk KC-390 tipi askeri nakliye uçağını 4 Eylül’de Anápolis Hava Üssü’nde düzenlenen törenle teslim aldı.

Embraer’den yapılan açıklamada, ‘operasyonlara başlamak için hava kuvvetleri ekipleriyle teorik ve pratik eğitim’ gerçekleştirdiği ve uçağın Brezilya ordusu için göreve hazır olduğu belirtildi.

Brezilya’nın toplamda 28 uçaklık siparişi bulunurken, KC-390 için ilk ülke dışından sipariş Portekiz’den gelmiş ve beş uçaklık anlaşmanın imzalandığı duyurulmuştu.

Brezilya’da geliştirilen ve üretilen en büyük uçak olma özelliğini taşıyan Embraer’in çift jet motorlu KC-390 nakliye uçağı 80 asker veya 64 tam teçhizatlı paraşütçü komando taşıyabiliyor. Saatte 870 kilometre hız yapabilen uçak 26 ton kadar taşıma kapasitesine sahip.

Portekiz ile tarihi imza

Portekiz Hükümeti, Portekiz Hava Kuvvetleri envanterini modernize etme sürecinin bir parçası olarak en yeni KC-390 uçaklarını satın alacak. 932 milyon dolar değerindeki anlaşma bir uçuş simülatörü, personel eğitimi ve lojistik desteği de içeriyor. NATO üyesi ülkeye Şubat 2023’te ilk teslimat yapılacak, geri kalan teslimatların ise Şubat 2027’ye kadar tamamlanması planlanıyor.

KC-390’ları hizmetteki C-130’ların yerine alacak olan Portekiz, böylelikle bu uçaklar için sipariş veren ilk yurt dışı kullanıcı oldu. Hali hazırda Brezilya 28 adet sipariş verirken Arjantin, Çekya, Kolombiya ve Şili de uçakları almak için üretici firma EMBRAER ile görüşmelerini sürdürüyor. Öte yandan eski bir Portekiz sömürgesi olan Brezilya’nın Portekiz’e uçak satışı gerçekleştirmesi tarihi bir anlam taşıyor.

Brezilyalı KC-390 teslimata hazırlanıyor-Embraer-KC-390

TAI’ye teklif geldi

Embraer firması projenin başında KC-390’nın geliştirilmesi ve üretimi konusunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI)’ye ortaklık teklif etmiş fakat bu teklifi teknik altyapı ve tecrübe eksikliği nedeniyle kabul edilmemişti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.