JASSM’a güç takviyesi

JASSM’a güç takviyesi

Lockheed Martin, AGM-158 JASSM Müşterek Havadan Satha Seyir Füzeleri Sisteminin etkinliğini arttırmak amacıyla 99 milyon dolarlık bir sözleşme kazandı.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından 13 Ağustos’ta yapılan açıklamada, Avustralya, Finlandiya ve Polonya Hava Kuvvetleri bünyesinde yer alan AGM-158 JASSM füze sisteminin iyileştirmesi, entegrasyon, imalat ve lojistik destek sağlanması amacıyla 99 milyon ABD Doları değerinde bir anlaşmanın Lockheed Martin ile imzalandığı duyuruldu. Anlaşma kapsamında çalışmaların 2024 yılında tamamlanması planlanıyor.

Uçuş sırasındaki konum ve durum bilgilerinin sürekli izlenebilmesine olanak sağlayan bir veri yolu sistemi ile donatılan AGM-158, GPS ile güncellenen bir ataletsel seyrüsefer sistemi ile uçuşunu gerçekleştiriyor. Uçuşunun son kısmında ise kızılötesi görüntüleme güdüm sistemini kullanıyor. Füze ayrıca, hedefin önceden hafızasına yüklenen görüntüsü ile uçuş esnasında kendi elde ettiği görüntüleri otomatik olarak karşılaştıran hedef doğrulayıcı bir sisteme sahip.

AGM-158 JASSM füzesinin, ABD Hava Kuvvetleri’nin B-1, B-2, B-52, F-16 ve F-15E uçaklarında kullanılmasının yanı sıra F-35’lere entegrasyon çalışmaları da sürüyor. 430 kg ağırlığında harp başlığı bulunan AGM-158’in standart modeli 370 km iken JASSM-ER 1000 km civarındadır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.