Sırp semalarına Fransız kalkanı

Sırp semalarına Fransız kalkanı

Sırbistan, Fransa’dan Mistral III kısa menzilli hava savunma sistemi satın alıyor.

Sırbistan Savunma Bakanlığı ile Fransız şirket MBDA Mistral III kısa menzilli hava savunma sisteminin tedariki için anlaşmaya vardı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Sırbistan’a ziyareti sırasında gerçekleştirilen sözleşmeyle Sırbistan, sistemi tercih eden 32’inci ülke oldu.

Anlaşma, Mistral füzelerinin tedarikinin yanı sıra bağlantı ekipmanları, lojistik, eğitim ve füzenin Sırp Silahlı Kuvvetlerinin PASARS araçlarına entegrasyonu için teknik ve maddi yardımı tedarikini de kapsıyor.

MBDA CEO’su Eric Béranger: “Bu sözleşme sadece füze satışıyla sınırlı kalmadığı için gurur duyuyoruz. Sırbistan, Mistral kullanıcı kulübünün yeni üyesi ve MBDA için yeni bir ortak oldu. Her şeyden önce, bu sözleşme, Fransa ve Avrupa Birliği ile güvenlik hedefleri aynı olan Sırbistan’la birlikte yapacağımız işbirliğinin ilk kilometre taşıdır.” açıklamasında bulundu.

Kızılötesi korumaya karşı yüksek direnç sağlayan at ve unut özelliğine sahip 6+ km menzilli Mistral 3, İHA ve füze gibi düşük termal görünümü olan hedefleri kolayca saptayabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.