“Rahvan” 60 ton çekiyor

“Rahvan” 60 ton çekiyor

Türk mühendisler tarafından tasarlanan, her türlü iklim şartında görev yapabilen yerli ve milli uçak çeker aracı Rahvan’ın 90’ıncısı üretildi.

Uçak çeker aracı Rahvan, Kayseri’deki 2’nci Hava Bakım Fabrikası’nda, tamamen Türk mühendisler tarafından tasarlanıp, Türk işçiler tarafından üretiliyor. Yoğun olarak, terörle mücadele harekatına katılan jetlerin üs içerisinde güvenle hareket ettirilmeleri için kullanılıyor.

Uçakları bakım hangarlarına veya üsteki gerekli noktalara çekiyor ve böylece uçaklar yeni görevlere hazır hale getiriliyor. 17 bin dolara mal olan Rahvan, 4×4 çekiş sistemi, 6 yolcu kapasitesi ve yüklü kamera sistemleri ile çekiş görevini başarıyla yerine getiriyor.

60 ton çekiyor

Yağmurlu ve karlı havalar dahil her türlü iklim şartında görev yapabilen Rahvan tasarımı ve güçlü motoru sayesinde 60 ton çekme kapasitesine de sahip. Yabancı muadilleri ise en fazla 45 ton.

Amaç yurtdışı bağımlılığını sona erdirmek

2012 yılından bu yana 90 adet Rahvan üretildi. 2022 yılına kadar 47 adet daha üretilmesi hedefleniyor.

Rahvan uçak çeker aracının yerli olarak üretilmesi, teknolojik ve ekonomik kazanımların yanı sıra, ihtiyaç duyulan zamanlarda yabancı bağımlılığını da sona erdiriyor.

Terörle mücadelenin saklı unsuru: Yerli uçak çeker aracı Rahvan

TSK'nın envanterindeki yerli ve milli uçak çeker aracı Rahvan. Kayseri'deki 2'nci Hava Bakım Fabrikası'nda üretiliyor. Terörle mücadele harekatına katılan jetlerin üs içerisinde güvenle hareket ettirilmeleri için kullanılıyor. Ayrıntılar dosya haberimizde.https://www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/terorle-mucadelenin-sakli-unsuru-yerli-ucak-ceker-araci-rahvan-424827.html

Gepostet von TRT Haber am Montag, 29. Juli 2019

Kaynak: TRT Haber
Google+ Linkedin

1 Yorum

  • KARAHAN

    Her dilde olduğu gibi Türkçemizde de sayısız yabancı sözcük var, ancak yerli tasarım ve üretim olan bir araca Farsça bir sözcük yerine Türkçe kökenli bir ad verilmesi daha uygun olurdu … : örneğin, YORGA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.