Portekiz Brezilyalı KC-390 için imza attı

Portekiz Brezilyalı KC-390 için imza attı

Portekiz, Brezilyalı Embraer firması ile beş adet KC-390 askeri nakliye uçağının alımı için anlaşma imzaladı.

Portekiz Hükümeti, Portekiz Hava Kuvvetleri envanterini modernize etme sürecinin bir parçası olarak en yeni KC-390 uçaklarını satın alacak. 932 milyon dolar değerindeki anlaşma bir uçuş simülatörü, personel eğitimi ve lojistik desteği de içeriyor. NATO üyesi ülkeye Şubat 2023’te ilk teslimat yapılacak, geri kalan teslimatların ise Şubat 2027’ye kadar tamamlanması planlanıyor.

KC-390’ları hizmetteki C-130’ların yerine alacak olan Portekiz, böylelikle bu uçaklar için sipariş veren ilk yurt dışı kullanıcı oldu. Hali hazırda Brezilya 28 adet sipariş verirken Arjantin, Çekya, Kolombiya ve Şili de uçakları almak için üretici firma EMBRAER ile görüşmelerini sürdürüyor.

Brezilya’da geliştirilen ve üretilen en büyük uçak olma özelliğini taşıyan Embraer’in çift jet motorlu KC-390 nakliye uçağı  80 asker veya 64 tam teçhizatlı paraşütçü komando taşıyabiliyor. Saatte 870 kilometre hız yapabilen uçak 26 ton kadar taşıma kapasitesine sahip.

TAI’ye teklif geldi

Embraer firması projenin başında KC-390’nın geliştirilmesi ve üretimi konusunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI)’ye ortaklık teklif etmiş fakat bu teklifi teknik altyapı ve tecrübe eksikliği nedeniyle kabul edilmemişti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.