Gowindlerin yeni rotası: Romanya

Gowindlerin yeni rotası: Romanya

Romanya Deniz Kuvvetleri yeni korvetlerini Fransız Naval Group ile Santierul Naval Constanta (SNC) firmalarına yaptırtacak.

Damen Group ortaklığındaki tersanelerde inşa edilmesi kararlaştıran 4 adet SIGMA korvetinin geçtiğimiz sene iptal eden Romanya, dört yeni Gowind sınıfı korvetin inşası, T22 fırkateynlerinin modernizasyonu ile bir bakım ve eğitim merkezinin kurulmasını kapsayan programda Naval Group ve Romanya merkezli Santierul Naval Constanta (SNC) ile çalışacak.

1.2 milyar Euro değerindeki anlaşma kapsamında Fransa’nın sağlayacağı teknik destek ile gemiler Romanya’da inşa edilecek. SETİS Savaş Yönetim Sistemi, Suüstü Harp, Denizaltı Savunma Harbi ve Hava Savunma Harbi yeteneklerine sahip gemilerin ilki üç yıl içinde geri kalanların ise 2026’dan önce teslim edilmesi planlanıyor.

Mısır Gowind 2500 Korveti’ne kavuştu Gowind-2500-korveti2

102 metre uzunluğunda ve 16 metre genişliğinde olan Gowind 2500, 2 bin 600 ton deplasmana sahip. İki dizel ve su jeti ile 25 knot hıza ulaşabilen ve seyir sığası 3.7oonm olan gemide 80 kişilik personel görev yapabiliyor. Öte yandan ikmalsiz 11 gün görev yapabilen gemi 10 ton ağırlığında helikopterler taşıyabiliyor. Hali hazırda Gowind sınıfı gemiler Malezya ve Mısır  donanmaları bünyesinde hizmet veriyor.

Silah sistemleri

  • 8x Exocet MM40 Blok 3 anti-gemi füzesi
  • 16x VL MIKA yüzeyden havaya güdümlü füze
  • Oto Melara 76mm top
  • 2x 20mm Nexter Narwhal uzaktan kumandalı silah istasyonu
  • Torpido
Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.