Belçika gücünü Fransa’dan alacak

Belçika gücünü Fransa’dan alacak

Belçika ordusu Fransa’dan yeni nesil taktik tekerlekli zırhlı muhabere ve keşif  araçları alacak.

Fransız ve Belçika hükümetleri arasında stratejik işbirliği anlaşması 21 Haziran 2019’da yürürlüğe girdi. Anlaşma kapsamında Belçika Ordusunun 2025-2030 yılları arasında Nexter, Thales ve Arquus’tan oluşan konsorsiyumun geliştirdiği 382 Griffon çok amaçlı zırhlı araç ve 60 Jaguar veri odaklı keşif ve muharebe aracı teslim alması planlanıyor. Bu araçlar, hali hazırda Belçika Ordusunda kullanılmakta olan Piranha III 8×8 ve Dingo II 4×4 zırhlı araçlarının yerini alacak. Fransa’nın Scorpion Programının teknik özelliklerine uygun ve Fransız araçlarıyla tamamen uyumlu olacak.

Belçika ve Fransız kara kuvvetleri, belirlenen kriterleri test etmek için Eylül 2019’da Belçika’da ilk ortak eğitimlerini yapacak.

Ana silahı 1.500 metre menzile sahip 40 mm CTAS otomatik top olan Jaguar’a ihtiyaca göre 7.62 mm veya 12.7 mm uzaktan komutalı silah istasyonunun yanı sıra 4.000 metrede etkili at-unut özelliği olan MBDA firmasının MMP (Missile Moyenne Portée) orta menzilli füze sistemi de eklenebiliyor. 25 ton ağırlığındaki Jaguar’da üç kişilik mürettebat görev yapacak. 800 km menzilli araç 90 km hıza ulaşabiliyor.

İlk kez Paris’te düzenlenen Eurosatory 2016 uluslararası savunma fuarında tanıtılan Griffon Personel nakliyesi, komuta kontrol, topçu gözlem aracı, kurtarma, yakıt ikmali ve tıbbi tahliye gibi çeşitli görevler için yapılandırılabiliyor. Maksimum 24.5 ton ağırlığındaki araç 10 kişiye kadar taşıma kapasitesine sahip. Griffon’un ana silahı, 12.7mm veya 7.62mm makineli tüfek veya bir adet 40mm otomatik bombaatar entegre edilmiş uzaktan kumandalı bir silah istasyonu ile donatılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.