Aselsan’dan ‘Kılıçlar’a yeni yetenek

Aselsan’dan ‘Kılıçlar’a yeni yetenek

Aselsan mühendislerince geliştirilen KASUMSİS X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi Deniz Kurdu 2019 Tatbikatında ilk kez Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından aktif olarak kullanıldı ve tam not aldı.

Kılıç Sınıfı Hücumbotlara Askeri Uydu Muhabere Sistemi (KASUMSİS) Projesi kapsamında teslim edilen X-Bant Anten Sistemi tasarımına ASELSAN öz kaynaklı proje olarak başlandı. Akabinde Türkiye’de ilk yerli ve milli 1 metre 3 eksen Stabilize X-Bant Uydu Haberleşme Anten Sistemi tasarım çalışmalarına devam edildi. İlerleyen aşamada Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında KASUMSİS Projesi sözleşmesi imzalandı.

Yerli ve milli olarak tasarlanan diğer uydu haberleşme birimleri ile oluşturulan KASUMSİS X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi kalifikasyon ve fabrika testleri, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı katılımı ile başarılı bir şekilde Nisan ayında tamamlandı.

Sonrasında ilk KASUMSİS X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi TCG MELTEM üzerine entegre edilerek Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı katılımı ile Akdeniz ve Ege sularında gerçekleştirilen liman kabul testleri ve seyir kabul testlerinden başarıyla geçerek ilk geçici kabul gerçekleştirildi.

KASUMSİS X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi sayesinde Kılıç Sınıfı Hücumbotlar uydu kapsama alanı içerisindeki her türlü deniz şartında IP tabanlı, kesintisiz ve güvenli haberleşme yeteneğine sahip oldu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.