Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya MKE tesislerinde

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya MKE tesislerinde

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya bugün Kırıkkale MKE Silah Fabrikası Müdürlüğünü ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Uzunkaya MKE tarafından tasarlanan ve üretilen MPT-55, MPT-76 ve Bora-12 gibi silah sistemlerini inceledi.

Ziyarette Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya’ya Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Adem Çakıcı, Özel Güvenlik Denetleme Başkanı Suat Çelik, Kırıkkale İl Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu ve Kırıkkale İl Emniyet Müdür Yardımcıları eşlik etti.

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya fabrikayı gezerken, burada çok değerli bir hizmetin verildiği, güvenlik güçlerimizin elinde burada üretilen silahların bulunduğu ve yaşadığımız bu zor coğrafyada sürekli mücadele vermemiz gerektiğinden bahsetti.

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya yerli silahlar hakkında üretim yerinde incelemelerde bulunarak Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Başkan Vekili Mehmet Ünal’dan bilgi aldı.

MPT-55, MKEK mühendislerince Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyacına binaen özgün, muharebe ortamında, gece ve gündüz, her türlü arazi ve hava şartlarında kullanılan, “gaz piston hareketli, döner başlı kilitlemeli sistem” ile çalışan bir tüfek olarak tasarlandı.

NATO standartlarında 30 farklı teste tabi tutulan tüfek, bunlardan başarıyla geçti. 400 metre etkili menzile, 3 kilogram ağırlığa sahip tüfek dakikada 850 atım yapabiliyor. Yarı otomatik ve tam otomatik olmak üzere iki atış moduyla çalışabilen tüfeğin uzun ve kısa namlulu iki modeli bulunuyor.

Emniyet mandalının hem sağ hem sol kullanım için çift taraflı olması, silahı benzerlerinden ayıran en önemli özelliklerin başında geliyor. Silah, yüksek atış kabiliyeti, benzerlerine göre hafif ve etkili bir silah olmasıyla da dikkati çekiyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com 
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.