Milli Muharip Uçak Paris’te sahneye çıktı

Milli Muharip Uçak Paris’te sahneye çıktı

Fransa’da Türk Havacılık tarihinde bir ilk yaşandı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından yürütülen (TUSAŞ), Milli Muharip Uçak (MMU) projesi kapsamında Milli Muharip Uçağı’nın (MMU) birebir modeli Paris Airshow’da sergilendi.

Türkiye böylece, yeni nesil uçak kategorisinde önemli bir yere sahip olan ve dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5.nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip olduğunu bir kez daha gösterdi.

Milli Muharip Uçağının birebir modelinin ilk kez sergilendiği Paris Airshow’da Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil Milli Muharip Uçak için “Avrupa’daki en iyi savaş uçağı olacak. 2023’te fabrikadan çıkartılacak. İlk uçuş 2025’de. MMU 2028’de Türk Hava Kuvvetleri’nde hizmete girecek” dedi. Kotil, TUSAŞ’ın F-35 gövdesi imal eden tek kaynak olduğuna dikkat çekerek, Bu konuda tecrübeliyiz. Hızlı yol almak zorundayız” dedi.

Kotil, maketin Almanya’da yapıldığını söyleyerek “Tasarım ve imalat Almanya’da ortak olduğumuz bir şirket tarafından yapıldı. Fuara yetiştirildi ve dünya prömiyerini Paris’te yaptık” diye konuştu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.