Yunanistan Almanya’dan 300 milyar Euro istiyor

Yunanistan Almanya’dan 300 milyar Euro istiyor

Yunanistan, Birinci ve İkinci Dünya savaşlarındaki işgaller sebebiyle Almanya’ya savaş tazminatı talebine ilişkin sözlü nota verdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, notanın Yunanistan’ın Berlin Büyükelçisi tarafından Alman Dışişleri Bakanlığına iletildiği belirtildi. Notada, Almanya’dan, “Yunan halkı için büyük öneme sahip maddi ve manevi bu mesele için” müzakerelere başlanılması talep edildi.

Kurbanların nesilleri için

Birinci ve İkinci Dünya savaşlarındaki işgallerde Yunan halkının büyük zarar ve kayıplar yaşadığı belirtilen notada, “Taleplerimiz, kurbanlar, kurbanların nesilleri için Alman işgali, faizsiz işgal kredisinin geri ödenmesi, yağmalanmış ve yasa dışı yollarla yerinden alınmış arkeolojik ve kültür hazinelerinin iadesini içermektedir” ifadelerine yer verildi.

1960’ta 115 milyon ödedik

Almanya’dan savaş tazminatı talep edilmesi için nisan ayında önergeyi onaylayan Yunanistan Meclisi’nin oluşturduğu komisyona göre Almanya’dan yaklaşık 300 milyar Euro isteniyor.

Almanya ise 1960’da 115 milyon Alman Mark’ı ödeme yapıldığını belirterek tazminat ödemeyi reddediyor.

Kaynak: AA
Google+ Linkedin

1 Yorum

  • KARAHAN

    Vallahi, “komşu”nun tazminat talebi bana çok makul geldi, hatta Türkiye Cumhuriyeti de ABD’den 1984 yılından itibaren PKK/YPG, FETO/PDY’nin Türkiye Cumhuriyeti’ne verdiği toplam maddi zararı neden talep etmesin ki ( tarih çok daha öne çekilebilir ) …!!!

    Binlerce şehit ve gazimizin ne maddi karşılığı hesaplanabilir, ne de ABD ödeyebilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.