Batan gemi Norveç’e pahalıya mal oldu

Batan gemi Norveç’e pahalıya mal oldu

4 ay su altında kalan Norveç fırkateyni KNM Helge Ingstad’in onarımı için 1,6 milyar dolar gerekiyor.

Norveç Donanmasına ait KNM Helge Ingstad savaş gemisi geçtiğimiz yılın kasım ayında Malta bandıralı tanker ile çarpışması sonrası karaya oturmuş ve dört ay su altında kalmıştı. Savunma Bakanlığı tarafından yapılan incelemelerden sonra hazırlanan raporda geminin tamir masrafının inşa maliyetinin 3 katı olduğu belirtildi.

Deniz Kuvvetleri Genel Müfettişi Amiral Haakon Bruun-Hanssen, neredeyse tamamı dört ay boyunca sualtında kalan fırkateynin onarımının maliyetinin 1,6 milyar ABD doları olacağını ve beş yıl kadar sürebileceğini söyledi. Amiral Bruun-Hanssen, benzer yeteneklere sahip yeni bir geminin inşa süresinin beş yıldan biraz fazla süreceğini, Helge Ingstad’ın onarımı ile tamamen yeni bir gemi satın alma arasındaki seçimin kolay olmadığını belirtti.

2000 yılında İspanyol Navantia firması ile beş gemiyi kapsayan anlaşmada firkateynin tahmini maliyeti 500 milyon dolardı.

Hjeltefjorden fiyordunun deniz tabanından kaldırılan ve bu yıl Mart ayında Haakonsvern donanma üssüne taşınan geminin gövdesindeki delikler kapatılmış sonrasında Nisan ayında gemi tekrar suya geri dönebilmişti.

Norveç donanmasının Fridtjof Nansen sınıfının beş fırkateyninden biri olan KNM Helge Ingstad (F313), Kasım 2007’de hizmete girdi. 134 metre uzunluğundaki gemi tam yükte 5.290 tondur.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.