IDEF Fuarı’nda sahne ‘KIRAÇ’ın

IDEF Fuarı’nda sahne ‘KIRAÇ’ın

Katmerciler, IDEF 2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda yeni nesil kriminal inceleme aracı Kıraç’ı ilk kez tanıtıyor.

Katmerciler tarafından yapılan açıklamaya göre, şirket IDEF’19’da, yeni nesil kriminal inceleme aracı Kıraç’ın da içinde bulunduğu geniş bir portföyle yerini aldı. Fuar kapsamında dikkatleri üzerine çeken şirket, Kıraç’ı ilk kez bu fuarda yurt içi sektörle buluşturuyor.

Şirket Kıraç’ın yanı sıra IDEF’19’da zırhlı muharebe aracı Hızır, uzaktan kumandalı atış platformu UKAP, toplumsal olaylara müdahale aracı TOMA ve Zırhlı Ambulansını da sergiliyor.

Türkiye’nin savunma ve güvenlik ihtiyaçları doğrultusunda, ileri savunma teknolojilerinden faydalanarak ürünlerini kendi Ar-Ge merkezinde tasarlayıp geliştiren şirketin savunma portföyünde tekerlekli zırhlı araçlardan uzaktan kumandalı insansız kara araçlarına, zırhlı iş makinelerinden özel ürünlere uzanan geniş bir yelpazede, çok farklı savunma ve güvenlik aracı yer alıyor.

Türkiye’de sektör temsilcileriyle ilk kez IDEF’19’da buluşan Kıraç, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı’nın ihtiyacının karşılanması amacıyla özgün bir çalışma olarak geliştirildi.

Zırhlı personel taşıyıcı, komuta kontrol aracı ve iç güvenlik aracı olarak yapılandırılabilecek tasarıma sahip Kıraç, daha önce Haziran 2018’de Paris’te düzenlenen Eurosatory Savunma Fuarında tanıtılmıştı.

Kıraç Projesi kapsamında dört farklı konfigürasyonda üretilecek araçların öncelikle prototipleri geliştirildi. Kalifikasyon test ve muayene faaliyetleri başarıyla tamamlanan ve 2019 yılında seri üretimine başlanan araçların teslimatı partiler halinde yapılacak.

Tasarıma bağlı olarak, 27+1+1 personele kadar taşıma kapasitesi bulunan araç tam bağımsız süspansiyon sistemi ve otomatik şanzımanlı 4×4 özellikleri sayesinde, her türlü hava ve yol koşulunda mükemmel hareket kabiliyeti sunuyor. Katmerciler 4×4 KIRAÇ araç platformunun ekstra yük kapasitesi, farklı seviyelerde balistik koruma ve çok yönlü ekipman kullanımına olanak sağlıyor.

Güçlü portföy, yenilikçi ürünler

Katmerciler, savunma ürünlerini 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar, Özel Ürünler, Zırhlı İş Makineleri, Görev Odaklı Özel Amaçlı Araçlar ve Zırhlı Lojistik Araçlar beş ana kategoride topluyor.

Katmerciler’in geniş ürün portföyü içinde yer alan diğer ürünler arasında, zırhlı personel taşıyıcı KHAN, dönüştürülebilir KHAN, koruma kalkanı, uzaktan kontrollü çok namlulu gaz atar sistemi, uzaktan kumandalı zırhlı paletli ekskavatör, zırhlı kazıcı yükleyici iş makinesi, uzaktan kumandalı zırhlı dozer, zırhlı teleskopik forklift uzaktan kumandalı zırhlı belden kırmalı yükleyici iş makinesi, kompozit ve seramik bazlı gizli zırhlama sistemi olan NEFER yer alıyor.

Katmerciler’in zırhlı lojistik araçlar kategorisinde ise, çatışmalı veya riski yüksek bölgelerde kullanılmak üzere geliştirilmiş zırhlı ADR’li akaryakıt tankeri, zırhlı otobüs, zırhlı low-bed treyler, zırhlı damper, zırhlı su tankeri ve kurtarma aracı bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.