KAPLAN’a “PULAT” kalkanı

KAPLAN’a “PULAT” kalkanı

FNSS’nin, Endonezyalı PT Pindad firması ile ortak bir çalışma kapsamında geliştirmekte olduğu Orta Ağırlık Sınıfı Tank KAPLAN MT, muharebe sahasında tanklara yönelik artan tehditlere karşı, ASELSAN’ın PULAT Aktif Koruma Sistemi ile donatılıyor. PULAT entegre edilmiş KAPLAN MT, ilk defa IDEF 2019’da sergilenecek.

Modern muharebe sahasında, tankların karşı karşıya kaldığı tehditlere her geçen gün yenileri ekleniyor. Özellikle meskûn mahal muharebelerinde, hem kullanılan silahların çeşitlenmesi hem de yeni taktiklerin uygulanması, aktif koruma sistemlerini bir gereklilik haline getiriyor. Kendi sınıfında en üst düzeyde mayın ve balistik korumaya sahip olan KAPLAN MT, gelişen bu tehditlere karşı, PULAT entegrasyonu ile hazır hale geliyor.

M60T tanklarını koruyacak

ASELSAN ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen PULAT, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, M60T tankları için tercih ettiği çözüm olarak öne çıkıyor. PULAT, tehdidi algılayan tetik radarı ve karşı tedbir mühimmatını içeren modüllerden oluşuyor. Entegre edildiği araca çepeçevre koruma sağlayacak şekilde modül yerleşimi yapılıyor. Tankın içine ise bir güç dağı􀆨m birimi ve bir kontrol paneli yerleştiriliyor. Sistem aktif hale getirildiğinde, herhangi bir kullanıcı girdisine gerek duymadan, otonom olarak çalışıyor. PULAT, veri toplama ve sistem performansı testleri kapsamında, yüzlerce kere ateşlendi ve testlerini başarıyla tamamladı.

Pulat ile Kaplan’ın beka seviyesi üst noktaya ulaştı

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, KAPLAN MT’nin genişleme kapasitesi ile ilgili olarak: “Bir kara platformunun ömür devri boyunca güncel kalabilmesi için, zamanla çeşitli alt sistemlerin entegre edilmesi gerekiyor. FNSS olarak çok sayıda modernizasyon ve yenileme çalışmasına imza attığımız için, bu entegrasyonların nasıl zorlu bir hale gelebileceğini çok iyi biliyoruz. Geliştirdiğimiz diğer tüm araçlarımızda olduğu gibi KAPLAN MT’yi de ileride modernize edilebilir ve yenilenebilir bir bakış açısı ile tasarladık. PULAT Aktif Koruma Sistemi’nin entegrasyonu, bu bakış açımızın uygulamaya dönüştüğü ilk örnek oldu ve büyük bir keyifle söyleyebilirim ki; çok kolay ve başarılı bir entegrasyon süreci geçirdik. KAPLAN MT, PULAT ile beka seviyesini daha da üst bir noktaya taşıdı.” dedi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.