Savaş alanlarına yeni nefer: “Gölge Süvari”

Savaş alanlarına yeni nefer: “Gölge Süvari”

FNSS, Gölge Süvari’yi IDEF19 Savunma Sanayii Fuarı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin beğenisine sunacak.

Son dönemde insansız kara araçları uygulamalarının ülkemizde ve uluslararası alanda kazandığı öneme paralel olarak, FNSS, Gölge Süvari konseptini IDEF 2019’da sergileyecek. Her türlü kara platformuna uygulanabilen Gölge Süvari, IDEF 2019’da M113 aracı ile fuar katılımcılarına tanıtılacak.

FNSS’nin Gölge Süvari konsepti

  • Entegrasyona hazır modüler birimler ile esnek çözümler
  • İnsanlı ve insansız kullanım
  • Farklı mesafeler için haberleşme ve uzaktan kontrol çözüm alternatifleri
  • Araç içi ve dışı çoklu gündüz/gece görüntü aktarımı
  • Çok katmanlı veri iletimi güvenlik önlemleri
  • İleri gözetleme, lojistik, mayın arama ve imha fonksiyonları

Gölge Süvari konsepti ile, kara platformunun uzaktan komutalı bir şekilde kullanımı hedeflenirken, gerektiğinde aracın sürücü tarafından kullanımı opsiyonu da bulunuyor. Gölge Süvari konseptinin, harekat alanında lojistik destek, istihkam, mayın temizleme, silah platformu gibi kritik görevler üstlenmesi bekleniyor. Platform üreticisi ve KOBİ ortaklığının çok başarılı bir uygulaması olan Gölge Süvari’nin gelecek yıllarda FNSS’nin tüm kara platformları için temel teşkil etmesi hedefleniyor.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, FNSS’nin insansız kara araçları geliştirme çalışmalarına şöyle vurgu yapıyor: “FNSS, faaliyet alanında araştırma ve geliştirme çalışmalarına ciddi bir kaynak ayırmaktadır. Bunu yaparken de temel hedefimiz teknolojinin tabana yayılmasını sağlamaktır. Gölge Süvari bu stratejinin önemli bir göstergesi olup, M113 ile Türk Silahlı Kuvvetleri ile dost ve müttefik orduların beğenisine sunduğumuz Gölge Süvari, insansız kara araçları uygulamamızın sadece kavramsal kanıtıdır (proof of concept). Orta vadede insansız kara araçları alanında çok farklı araçları geliştirmeye ve tanıtmaya hazırlanıyoruz, bu konuda önemli çalışmalarımız bulunuyor.”

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.