“GÖKTUĞ” için hedef 2021

“GÖKTUĞ” için hedef 2021

TÜBiTAK SAGE tarafından geliştirilen ve ilk kez IDEF 2017’de sergilenen GÖKTUĞ füzesi atışlı testlere hazırlanıyor.

Türk Hava Kuvvetlerinin hava hâkimiyetini arttıracak ve F-16’nın yanı sıra Milli Muharip Uçak tarafından atılabilecek GÖKTUĞ Hava-Hava Füze Sistemleri ile önümüzdeki aylarda atışlı testler yapılacak.

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş Göktuğ Projesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ” Projede son viraja girdik. IDEF’ten birkaç ay sonra atışlı testlerimiz yapılacak. 2020 sonunda projenin artık tamamlanmasını ve 2021 yılı içinde de ürünün silahlı kuvvetler envanterine girmesini hedefliyoruz.”

"GÖKTUĞ" F-16 ile...-göktuğ

Türkiye’nin ilk hava füzelerinin geliştirildiği Göktuğ Projesi’nin en fazla önemsedikleri projelerden biri olduğunu belirten Okumuş, “Aktif radar güdümlü ve uzun menzilde etkin görüş ötesi füzemiz ve görüntülemeli kızıl ötesi arayıcı başlığa sahip görüş içi füzemizin balistik atış testleri başarıyla gerçekleştirildi, yer denemeleri aşamasının sonuna gelindi. Eş zamanlı olarak uçuşlu testleri de sürüyor. IDEF’ten birkaç ay sonra atışlı testlerimiz yapılacak. 2020 yılında atışlı testler de tamamlanmış olacak. 2021 yılı içinde ürünün silahlı kuvvetler envanterine girmesini hedefliyoruz.” dedi.

Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan AIM-9X Sidewinder ve AIM-120 AMRAAM füzesinin yerini alacak olan GÖKDOĞAN’ın 25 km, BOZDOĞAN’ın ise 65 km menzile sahip olması bekleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

 

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.