T-72’den tam isabet

T-72’den tam isabet

Aselsan’ın Kazakistan’daki iştiraki olan KAE ile birlikte yürüttüğü T-72A Tank Modernizasyonu Projesi başarıyla tamamlandı ve dünya üzerindeki en modern T-72 tank konfigürasyonlarından biri olarak vitrindeki yerini aldı.

Modernizasyon kapsamında T-72 tanklarına yeni nesil Atış Kontrol Sistemi ile gece/gündüz hareketli atış kabiliyeti, uzaktan komutalı uçaksavar yeteneği, komuta kontrol ve haberleşme yeteneği ile gece/gündüz sürüş kabiliyetleri kazandırıldı.

Modernizasyon sonrasında T-72 tankı Kazakistan Savunma Bakanlığı yetkilileri ile zorlu kış koşullarında uzun süreli testlere tabi tutuldu. Başarılı test sonuçları neticesinde Kazakistan Genelkurmay Başkanlığından üst düzey bir heyet tank atış alanını ziyaret ederek kabul atışlarına katıldı.

Heyet tarafından anlık olarak belirlenen senaryolarda gerçekleştirilen atışların tam isabet ile vurulması ve heyetin tank üzerinde yaptıkları incelemeler sonrasında söz konusu modernizasyonun oldukça kapsamlı ve başarılı bulunduğu ifade edildi. ASELSAN modernizasyon çözümünün daha önce farklı ülkeler tarafından sunulanlardan çok daha üstün yetenekler barındırdığı ve özellikle Kazakistan’ın zorlu iklim koşullarında dahi yüksek performans gösterdiği vurgulanarak ASELSAN ve KAE ekibi T-72A tank modernizasyonundaki başarısı nedeni ile tebrik edildi.

Test ve kabul faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından Kazakistan envanterindeki T-72A ve T-72B tankları için bu modernizasyonun hayata geçirilmesine yönelik gerekli çalışmaların başlatılacağı heyet tarafından ifade edildi.

Otuzdan fazla ülkenin envanterinde yirmi binden fazla bulunan ve aktif olarak dünyada en çok kullanılan tank olan T-72 tanklarının hemen hemen tümünün eski teknoloji içerdiği ve modern tanklar ile muharebe edebilmesi için özellikle Atış Kontrol Sistemi modernizasyonuna ihtiyaçları bulunduğu biliniyor. Bu kapsamda Kazakistan’da elde edilen başarının, büyük bir pazarı olan T-72 tank modernizasyonu faaliyetlerinde Aselsan’ı rakip firmalara karşı ön plana çıkarabileceği değerlendiriliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.