“SB-1 DEFIANT” ikinci kez havada

“SB-1 DEFIANT” ikinci kez havada

Sikorsky ve Boeing işbirliğiyle geliştirilen SB-1 DEFIANT ikinci test uçuşunu gerçekleştirdi.

Sikorsky’nin Florida’daki West Palm Beach bölgesindeki test sahasında ilk kez 21 Mart’ta gökyüzüyle buluşan SB-1 DEFIANT 5 Nisan’da ikinci kez havalandı.

Test pilotu Bill Fell, 15 Nisan’da yaptığı açıklamada, “Deneme uçuşunda 10 kt hıza ulaşıldı. Önümüzdeki test uçuşunda helikopterin hızını 40 kt’a çıkarmayı planlıyoruz. Manevra kabiliyeti, pedal dönüşleri ve zemin seviyesinden 30 fit yükseklikte asılı durma testlerini başarıyla gerçekleştirdik.” dedi.

Günümüz konvansiyonel helikopterlerinin iki katı seyir hızına ve menzile sahip olması beklenen koaksiyel (eş eksenli) rotora sahip Defiant, ABD Ordusunun 2030’ların başlarında hizmete girmesi planlanan yeni helikopterlerin geliştirme projesinde yararlanılacak.

4 mürettebat ve 12 tam donanımlı personel taşıması hedeflenen DEFIANT’ın kaldırma kuvvetini, rijit pallere sahip ve birbirine ters yönlerde dönen 2 adet eş eksenli rotor sağlıyor. Bu sayede helikopter, yatay eksende dengeleyici olarak görev yapan bir kuyruk rotoruna ihtiyaç duymuyor. Öte yandan, helikopterin arkasında, itici konfigürasyonunda yerleştirilmiş bir pervane de bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.