“Cehennem Ateşi” Arabistan’da!

“Cehennem Ateşi” Arabistan’da!

Suudi Arabistan, Rusya’dan “Cehennem Ateşi” olarak adlandırılan TOS-1A çok namlulu roketatar sistemlerinin ilk partisini teslim aldı.

Rusya Savunma Sanayii Kompleksi’nden bir kaynak, TOS-1A çok namlulu roketatar sistemlerinin ilk partisinin Riyad’a teslim edildiğini söyledi. Diğer yandan sosyal medya da da Suudi Arabistan’a teslim edilen TOS-1A sistemine ait fotoğraflar paylaşıldı.

T-72 tank şasisi üzerine entegre edilen TOS-1 roket sistemi ilk kez 1988-89 yılları arasında Afganistan’da kullanıldı. Hafif zırhlı araçların, düşman mevzi ve yapılarının imhası için tasarlanan sistem güdümsüz termobarik ve yanıcı roketlerle hedef alanda meydana gelen şarapnel ve şok dalgası sayesinde 3-4 kilometre çaptaki bir alanda bulunan canlıları etkisiz hale getirebiliyor.

90 saniyede hazır

24 adet termobarik veya yanıcı roket taşıyan lançeri bulunan TOS-1A sisteminin menzili 6 kilometredir. Modern atış kontrol sistemi ile donatılan araç 90 saniye içinde ateşe hazır hale gelebiliyor. Maksimum 65 km hıza ulaşan sistem 3 kişilik mürettebat tarafından idare ediliyor. 2001 yılında Rus ordusunun envanterine giren TOS-1A, Azerbaycan, Cezayir, Irak ve Kazakistan Silahlı Kuvvetleri tarafından da kullanılıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.