“NEPTÜN” tamam gibi

“NEPTÜN” tamam gibi

Ukraynalı mühendislerce geliştirilen yeni Neptün anti gemi füzesi ile başarılı bir test atışı gerçekleştirildi.

Ülkenin en önemli liman kentlerinden biri olan Odesa’da 5 Nisan’da yapılan testlere Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko’da katıldı.

Poroshenko yaptığı açıklamada, “Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılacak yeni bir füzenin son testlerinden birini daha gerçekleştiriyoruz. Ukrayna savunma sanayii tarafından geliştirilen füze deniz ve kıyı hedeflerine karşı kullanılabilecek.” dedi.

Kiev merkezli devlet tasarım bürosu Luch tarafından geliştirilen 280 ile 300 kilometre menzildeki 5 bin ton deplasmana kadar olan tüm donanma platformlarına karşı etkili olduğu belirtilen Neptün, uçuşunun son safhasında aktif radar sistemi ve radar altimetreden aldığı bilgileri kullanarak hedefe karşı saldırıya geçiyor.

Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Ukrayna Sekreteri Oleksandr Turchynov geçtiğimiz Aralık ayında “Neptün, Karadeniz ve Azak kıyılarının güvenliğini sağlayacak. 300 km menzildeki 5 bin tonluk düşman gemilerine karşı etkili olacak olan füze kara hedeflerine karşı da kullanılabilecek” açıklamasında bulunmuştu.

Manşet Fotoğraf: Alisa Biryukova
Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.