ABD: “Türkiye’den vazgeçmedik”

ABD: “Türkiye’den vazgeçmedik”

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Türkiye ile ABD arasındaki S-400 tartışmasına ilişkin, “Türkiye ile bir anlaşmaya varacağımızı ümit ediyorum. Dolayısıyla işin aslı, henüz vazgeçmedik.” dedi.

Dunford, Türkiye ile ABD arasındaki S-400 ve F-35 tartışması konusunda “Bildiğiniz üzere bu oldukça karmaşık bir konu. S-400’ler ve F-35’lerin birbiri ile uyumlu sistemler olmadığını açıkça belirttik. Ancak halen mesafe katetmeye çalışıyoruz ve Türkiye ile bir anlaşmaya varacağımızı ümit ediyorum. Dolayısıyla işin aslı, henüz vazgeçmedik”.

Pentagon’un, dün Türkiye’ye kasım ayında gönderilmesi planlanan iki F-35 uçağı için hazırlık faaliyetlerinin ve uçakla ilgili malzemelerin sevkiyatlarının durdurulduğunu açıklamıştı.

Pentagon açıklamasında, “Türkiye’nin ürettiği parçaların ikincil kaynaktan tedariki üzerinde şu anda çalışılıyor.” ifadeleri kullanılmıştı.

ABD Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Oklahoma Senatörü Cumhuriyetçi James Inhofe ise Senato’da, “Dün, Luke Hava Üssü’nde Türklerin F-35’leri ile ilgili eğitimleri durduracağımıza yönelik bir karar alındı. Çünkü Türkiye S-400’leri kullanmayacaklarını henüz söylemedi.” demişti. Bunun üzerine Pentagon ise eğitimlerin devam ettiğini açıklamıştı.

Fotoğraf: Brandon Thetford
Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.