ŞAHİ209 10 kat daha güçlü olacak

ŞAHİ209 10 kat daha güçlü olacak

Dünyada sayılı ülkenin geliştirme çalışmalarını yürüttüğü ve geleceğin silahı olarak nitelendirilen elektromanyetik fırlatma sistemleri alanında Türkiye önemli bir aşamayı daha başarıyla geride bıraktı.

Yeteknoloji firması tarafından geliştirilen elektromanyetik top ŞAHİ209’un Blok 1’in ardından 10 kat daha güçlü olması hedeflenen Blok 2 versiyonu ile ilk saha testleri gerçekleştirildi.

7 metre namlu uzunluğuna sahip azami 10 megajul darbeli güç kaynağı ile ŞAHİ209 Blok 2 tamamlandığında 1000 gr. ağırlığındaki 35 mm mühimmatı 50 kilometre menzile fırlatabilecek.

Barut dönemini bitirecek teknoloji

Elektromanyetik Fırlatma (EMF), silah sistemleri başta olmak üzere pek çok alanda kullanım potansiyeli taşıyan ve üzerinde dünyada (ABD, Almanya, Çin, Fransa ve Türkiye) sayılı ülkenin yoğun araştırma-geliştirme çalışmaları yürüttüğü bir teknolojidir.

EMF teknolojileri sayesinde teknik olarak limitlerine ulaşılmış konvansiyonel barutlu silahlara nazaran çok daha yüksek namlu çıkış hızları sağlayan ve dolayısıyla çok daha uzun menzillerde yüksek tahrip etkinliği sağlayabilecek silah sistemleri geliştirilmesi mümkün hale gelebiliyor.

EMF aynı zamanda, hâlihazırda sıvı ya da katı roket yakıtı kullanılan fırlatma uygulamaları ile hidrolik ya da pnömatik itki sağlayan uygulamalara da teknolojik bir alternatif oluşturmaktadır. Bu özellikleri ile EMF teknolojisi, uydu fırlatmadan başlayarak torpido fırlatma, hava savunma ve uçak gemilerinden uçakların kalkış için hızlandırılması (katapult) gibi alanlarda da uygulama potansiyeline sahiptir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.