Fas’a 3,7 milyar dolarlık F-16 satışı

Fas’a 3,7 milyar dolarlık F-16 satışı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Fas’a 25 adet F-16C/D Block 72 savaş uçağının 3 milyar 787 milyon dolara satılmasını onayladı.

Savunma, Güvenlik İşbirliği Ajansı tarafından yapılan açıklamada, toplam değeri 3 milyar 787 milyon  dolar olan APG-83 (AESA) radarı ile donatılmış 25 adet F-16 ve ilgili ekipmanın Fas’a satışının Dışişleri Bakanlığınca kabul edildiği ve kongrenin onayına sunulduğu belirtildi.

Ayrıca Fas Hava Kuvvetlerine ait 23 F-16 uçağının ise Lockheed Martin firmasının son versiyon V konfigürasyonuna yükseltilmesi için ise 985 milyon dolarlık satışa onay verildiği bildirildi.

Fas’a yapılacak bu satışların ABD’nin ulusal güvenlik menfaatlerine ve NATO dışındaki ortaklarına yönelik politikasına katkı sağlayacağı ifade edilen açıklamada Fas’ın Kuzey Afrika’da ekonomik ilerleme ve siyasi istikrar için önemli bir güç olduğuna ve satışın bölgedeki temel askeri dengeleri etkilemeyeceğine dikkat çekildi.

Northrop Grumman’a 244 milyon dolarlık radar siparişi aesa-radar

AESA radarı ile yüzlerce hedef takibi

F-16 serisi uçakların en gelişmiş modeli olarak kabul edilen F-16V Block 72’nin en büyük özelliği Amerikan Hava Kuvvetleri’nde F-22 ve F-35 uçaklarında kullanılan Northrop Grumman ürünü SABR-APG-83 (AESA) radarıdır. Bu radar sayesinde F-16’nın orijinal APG-66 (V) 3 radarıyla karşılaştırıldığında hedef takip ve kilitlenme oranını önemli ölçüde arttırıyor.

AESA’nın diğer radarlara göre en büyük farkı ise sabit antenidir. Bu sistemde radar dalgaları elektronik olarak yönlendirilerek farklı istikametlerde saniyede binlerce keç ve bir çok frekansta yönleniyor. Bu çeviklik sayesinde AESA radarı aynı anda yüzlerce hedefi takip edebiliyor. Radarın bir başka özelliği ise sistemin radar ve elektromanyetik uyarı alıcılarından oluşan kombinasyonu sayesinde pilota düşman radar tehdidi uyarısı yapabilmesi. Ayrıca radar kilitlemesi yapan füzelerin takibi ise AESA radarı tarafından karıştırılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.