Akıncı, F-16 ve TFX “AESA” ile görecek

Akıncı, F-16 ve TFX “AESA” ile görecek

Aselsan, hava kuvvetlerinin radar ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleri ile karşılanması için bu alandaki faaliyetlerini artırarak sürdürüyor. Bu doğrultuda Aselsan, Akıncı İHA, F-16 ve Milli Muharip Uçakta kullanılmak üzere AESA radarı geliştirme çalışmalarına başladı.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki F-16 savaş uçaklarının mevcut radarlarının yeni nesil radarlarla modernizasyonu ihtiyacının yurt içinden karşılanması amacıyla Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında F-16 AESA Burun Radarı Geliştirilmesi Projesi Faz-1 Protokolü imzalandı.

Aselsan tarafından öz kaynaklarla geliştirilecek radar, F-16 uçakları için kritik olan hedef arama, takip, hassas takip, SAR gibi hava-hava ve hava-yer görevlerini aynı anda gerçekleştirebilecek.

AESA anten yapısına sahip, taşınabilir erken ihbar radar sistemlerinin kritik tasarım aşaması tamamlanırken, birimlerinin üretim ve doğrulamalarına yönelik çalışmaları ise devam ediyor.

Milli Muharip Uçak 2026’da uçacak-TFX-milli-muharip-uçak

Aselsan Milli Muharip Uçak için çalışmalara başladı

Öte yandan Milli Muharip Uçak Geliştirme Projesi kapsamında 2018 yılında TUSAŞ ile imzalanan Bütünleşik RF Sistemi Teknoloji Geliştirme Projesi Sözleşmesi içinde yer alan çok fonksiyonlu muharip uçak burun radarı kritik teknoloji elemanlarının teknoloji hazırlık seviyesinin yükseltilmesi ile radar işlevlerine yönelik ön tasarım çalışmaları da sürüyor.

"Akıncı" PD 170 motoru ile uçacak-akıncı

AKINCI “AESA” ile görecek vuracak

Baykar Makina tarafından üretimi devam eden ve bu yıl içinde ilk uçuşunu yapması planlanan Akıncı Silahlı İnsansız Hava Aracı’nın hava-hava ve hava-yer görevlerinde ihtiyaç duyduğu burun radarının Aselsan mühendislerince milli ve yerli olarak geliştirilmesine yönelik faaliyetler de geçtiğimiz yıl başlatıldı. 2020 yılında hizmete girmesi hedeflenen ve farklı görev ihtiyaçlarına göre Bozok, Cirit, MAM-L, MAM-C, L-UMTAS’ın yanı sıra F-16 savaş uçaklarının da kullandığı MK-82 (Hassas Güdüm Kiti, Kanatlı Güdüm Kiti, Lazer Güdüm Kiti) ile 250 km+ menzile sahip SOM-A mühimmatını da taşıyabilecek Akıncı ile Türkiye bu sınıfta İHA geliştiren 3 ülkeden biri olacak.

AESA yüzlerce hedefi aynı anda takip edebiliyor

AESA’nın diğer radarlara göre en büyük farkı ise sabit antenidir. Bu sistemde radar dalgaları elektronik olarak yönlendirilerek farklı istikametlerde saniyede binlerce keç ve bir çok frekansta yönleniyor. Bu çeviklik sayesinde AESA radarı bir anda yüzlerce hedefi takip edebiliyor. Radarın bir başka özelliği ise sistemin radar ve elektromanyetik uyarı alıcılarından oluşan kombinasyonu sayesinde pilota düşman radar tehdidi uyarısı yapabilmesi. Ayrıca radar kilitlemesi yapan füzelerin takibi ise AESA radarı tarafından karıştırılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.